kamuda çalışan taşeron işçilere müjde


kamuda çalışan taşeron işçilere müjde

kamu’da çalışan 500.000 taşeron işçiye kadro geliyor, daha öncede kamuda çalışan taşeron işçilere destek yazıları yayınlamıştık ve yapılan yorumlar üzerine devamlı takdir gördük, taşeron işçilerin sıkıntılarını gündeme taşıyan ailesi haklı mücadelinizde sonuna kadar yanınızda olacaktır, buradan tüm kamuda çalışan taşeron işçilere sonsuz saygılar sunuyor, Çalışma ve sosyal güvenlik Bakanımız, Sayın Faruk Çelik, beyfendiden bir an evvel Müjdeli haberi açıklamasını bekliyoruz. işte Faruk Çelik’in taşeron işçileri adına konuşması okuyunuz!
12 Haziran öncesi seçim meydanlarında en çok tartışılan konuların başında gelen Taşeron işçilerle ilgili hükümet adım atmaya hazırlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik taşeron işçilerin ücretten tazminata kadar sorunlarını çözeceklerini söyledi. Çelik, 500 bin taşeron işçi bulunduğunu, bunların kamu işçisi gibi kabul edilmesi yönünde görüşler olduğunu da hatırlattı.
MESLEĞE GÖRE ÜCRET
Taşeron işçilerin statü sorunları bulunduğunu, tazminat alamadıklarını belirten Çelik, şöyle devam etti: “Bunların kamu işçisi statüsünde olmaları önerileri var. Taşeron firmalar çalıştırdıkları işçilere bazen maaş da veremiyor, güvenceleri yok. Tazminat alamıyorlar. Çalışma saatleri ile ilgili sıkıntılar var. Örgütlenme sorunları bulunuyor. Bunların tümünü Ağustos’taki üçlü danışma kurulu toplantısında masaya yatıracağız.
Bunların durumlarını güvenceye kavuşturmak için çalışacağız.” Çelik, işçilerin ücretlerinin mesleklerine göre olması gerektiğini ifade etti.
TAZMiNAT FONUNA DESTEK
TOBB Yönetim Kurulu üyelerini kabul eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, kıdem tazminatı fonu oluşturulması ile ilgili olarak, “Özel sektörle, çalışan kesimin, emek kesiminin diyaloğuyla çözülecek bir konu” dedi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, “Kıdem tazminatında hükümet programındaki prensipleri destekliyoruz” şeklinde konuştu.
Muzaffer Yurttaş Taşeron İşçiler Hakkında Açıklama Yaptı
Anadolu Ajansının verdiği habere göre Akparti Manisa Milletvekili Muzaffer YURTTAŞ “Yeni yapılacak düzenlemeyle taşeron işçi konumundaki işçilerin rastgele veya tazminatsız işten çıkartılmasının önüne geçileceğini kaydetti. Kamu işyerlerinde çalışan taşeron işçilerin devlet güvencesinde korunmaya alınmasıyla ilgili çıkacak yasaya ilişkin değerlendirmede bulunan Yurttaş, şu görüşleri dile getirdi: ”Daha önceki süreçte kamu işyerlerinde çalışan personel, bağlı bulundukları kamu kurumlarındaki müdürlerin ve ihalede bağlı bulundukları firma patronunun iki dudağı arasında işe gidip gelmekteydiler. Her an işten çıkarılma tehlikesi yaşıyorlardı. Biz, bu personelin haksız yere işten çıkartılmasını önlemek, hak ettikleri çalışma haklarına sahip olmaları amacıyla bir düzenleme yapmayı planlıyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte taşeron işçilerimiz devletin güvencesi altına alınacak. Bu işçi kardeşlerimizin kadroya alınacak, diye şu an kesinleşmiş bir şey yok, ama devletin güvencesi altında olacakları kesin. Yeni bir düzenlemeyle taşeron işçi konumundaki işçilerimizin rast gele işten çıkartılması veya tazminatsız rastgele işten çıkartılmasının önüne geçirilmiş olacak.” Yurttaş, ”Tam Gün” uygulamasının, Kanun Hükmünde Kararname olarak yeniden düzenlendiğini belirterek, ”Bununla vatandaşın sağlık hizmetlerinden daha iyi yararlanması ve yararlandırılması amaçlanmaktadır. Hasta ve hasta yakınlarının muayeneler arasında mekik dokuması böylece önlenmiştir’ dedi. Sağlıkta dönüşüm projesinin en önemli ayaklarından birisinin ”Tam Gün” uygulaması olduğunu ifade eden Yurttaş, ”Aile hekimliğinin ve Tam Gün Yasasının uygulanmaya konmasıyla birlikte önümüzdeki süreçte Kamu Hastaneleri Birlik Yasasını çıkararak sağlıkta amaçladığımız hedefe hızla ilerlemiş olacağız. Ben Tam Gün Yasasının tüm halkımıza hayırlı olacağına inanıyorum.

Bu haber 21 Ekim 2011 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve 3 Yorum yapılmış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.