Kelimei tevhid


Kelimei tevhidin anlamı La ilahe illallah, Muhammedür Rasulüllah: “Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed (s.a.) onun elçisidir.”
Bir hıristiyan veya başka din mensubu islam dinini seçtiği zaman, kendisinin müslüman olması için kelime-i tevhid getirmesi gerekir. Kelime-i tevhid getirir, annelerimiz, anneannelerimiz ölen yakınlarınızın ardından 100′lerce kez çekerler tesbihini… Acaba ne okuyoruz, Allah’a ne sözler veriyoruz?

Allah’tan başka ilah olmadığına şehadet ediyoruz, O’nun Rasulünün Muhammed (s.a.) olduğuna şehadet ediyoruz. Biz şimdi bunu biraz açalım :”La” arapçada hayır demektir. “La” ile başlıyoruz kelime-i tevhide. Yani ne yapıyoruz önce hayır diyoruz. Hayır kabul etmiyorum, reddediyorum, diyoruz. Neyi reddediyoruz; “ilahe” bütün ilahları reddediyorum diyoruz.İlah ne demek? Önce bunu bir kavramamız gerekiyorki, neyi reddettiğimizi kavrıyabilelim di mi?

İlah: sözlük anlamı:”Kendisine tapılan, mabut, tanrı “. Mabut da kendisine ibadet edilen demek.Peki ibadet ne demek ? İbadet; verilen buyrukları yerine getirmek, itaat etmek. Tanrı; herşeyi yaratan, herşeyin sahibi maliki, yoktan varedeni demek.Şimdi tamamen toparlarsak ilah: Herşeyi yoktan var eden, yaratan, Herşeyin sahibi, maliki (hükümdarı) ve kendisine ibadet edilen yani verdiği tüm emirlere uyulan varlık.

Şimdi bütün yaratıcıları, emir verenleri, hüküm koyanları yani ilahları reddediyoruz .”La ilahe” dediğimizde ve temizlik yapmış oluyoruz. Zihnimizdeki tüm ilahları ilah olabilecek varlıkları yokediyoruz, kafamızı ve yüreğimizi temizledikten sonra diyoruzki:”illallah”. İşte “illa” arapçada ;ancak, yalnızca, sadece anlamına gelir biz “illa” dediğimizde de temiz olan zihnimize ve kalbimize bir tek varlığı ilah olarak yerleştirmeye hazırlanıyoruz . O yüce varlık bizi yaratan, yoktan vareden, olduğu gibi bizi kendi halimize bırakmayan, Allah yerleşiyor.Allah’tan başka yaratıcıları, emir verenleri tanımıyoruz, ancak Allah’ı ilah olarak kabul ediyoruz..Artık O’ndan başkasının emirlerine uymadıkça kazananlardan oluyoruz .

Allah teala bizi yaratan olduğuna göre bizi en iyi tanıyan da O’dur. Bu nedenle bizim ne yaparsak iyi olucağımızı bilen de O’dur. Bize de peygamberleri aracılığıyla bildirmiştir. En son peygamber Allah’ın Rasülu Hz. Muhammed’dir. Son olarak peygamberimizin Allah’ın elçisi olduğuna şahitlik ediyoruz ve böylece Allah’ın peygamberimiz aracılığıyla bize göndermiş olduğu Kur’an-ı Kerim’i de kabul etmiş oluyoruz. Bizler kitabımızı çok iyi öğrenmeliyiz.

Allah dinini doğru öğrenen , öğrendiklerini yaşayan ve öğreten kullarından eylesin!

Kaynaklar:Büyük Türkçe Sözlük

Bu haber 12 Haziran 2012 tarihinde tarafından İSLAMİ DİNİ KONULAR kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.