Keman Nasıl Çalınır?


Keman Nasıl Çalınır?
Öğretmenimizin yönlendirmesiyle kemanı doğru olarak tuttuğumuzdan emin olduğumuzda, doğru pozisyona geçip ilk aşama olarak kemanın yayını doğru olarak tutmayı öğreniriz. Topuk kısmını yayın üzerine koyduktan sonra mümkün olduğu kadar yayın tamamını kullanmak ideal bir öğrenme şeklidir. Bundan sonraki aşama notayla paralel gider, kişi notayı öğrendiğinde keman üzerinde bunun uygulaması yapılır. Kemanda baskılarımızı sağlarken bileğimiz dönük ve basışlar dik olmalıdır.

Kemanda Nota Nasıl Basılır?
Keman, perdesiz bir enstruman olduğu için diğer enstrumanlara oranla biraz daha zordur. Açık perde yay çektiğinizde çıkan ses türk müziğine göre üst tel do, 1. Parmak re, 2. Parmak mi, 3. Parmak fa olacaktır. Batı müziğinde sol re la mi akoruna göre 1. Parmakla çıkardığımız re sesi oradada la sesine karşılık gelmektedir.

Keman Çalması Zor Bir Enstruman mı?
Keman, perdesiz bir enstruman olduğu için diğer enstrumanlara oranla biraz daha zordur. Keman çalabilmek için iyi bir kulağa sahip olmak gerekir fakat kulağın iyi olmasıda yeterli değildir. Kişinin enstrumanını sevmesi enstrumanına zaman ayırması ve pratik zekası olmasıda önemli unsurlardır. Kemanı öğrenirken notanın kemanla birlikte paralel gitmesi ve dolayısıyla kemandaki hakimiyetin artmasıyla basit makamlar geçilebilir ve ilerleme tamamen kişinin çalışmasıyla ilgilidir.

Keman Nasıl Tutulur?
Kemanı ideal tutuş sol elimize alarak yere paralel şekilde dik oturarak bileğimiz kemane dönük ve kemanı avuçlamadan, sağ elimizlede arşemizi alıp topuk kısmını çok eğmeden telimizin üstüne koyarak yere paralel ve yayıda çok bastırmadan çekme pozisyonunda çalmaya başlayabiliriz.

Kemanda Taksim Nasıl Yapılır?
Taksim sadece enstrumanların çalınması için hazırlanmış müziktir, herhangi bir saz tarafından bir veya birkaç makam geçkili olarak yapılabilir, usule bağlı kalınmaz. Taksimler yapılan makamların tüm özelliklerini gösterir ve tamamen icracının o anki ilhamına bağlı yapılmış doğaçlamalardır.
Üç çeşit taksim vardır bunlar gösteri taksimi, ara taksim ve geçiş taksimidir. Gösteri taksimi eser başlamadan o eserin makamına kulağı ısındırmak amacıyla yapılır, ara taksim o fasılın makamından başlayıp birkaç makam dolaştıktan sonra yine makamın kendisine döner, geçiş taksimi ise makamlar arasındaki bağlantıyı kurmak amacıyla yapılır.

Türk müziği kemanı ile Batı müziği kemanı arasındaki farklar nelerdir?
Keman köken olarak bir batı müziği enstrumanıdır.Saray müziğinden bu zamana Türk müziğinde oldukça kullanılmıştır. Batı müziği ve Türk müziğindeki fark sadece akort sistemidir, geriye kalan kullanım şekilleri aynıdır. Batı müziğinde sol – re – la – mi kullanılırken Türk müziğinde do sol re la, do sol re sol gibi akortlar uygun görülüp adapte edilmiştir fakat kullanılan teknikler batı müziğinin aynısıdır.

Keman hangi tür müziklerde kullanılır?
Keman en çok batı müziğinde, batı müziğinin her dalında sıkca kullanılmaktadır, bazı yörelerde halk müziğinde de kullanılmaktadır. Osmanlıdan günümüze kadar türk müziğindede kullanılmaya başlanmış ve türk müziğine farklı sistemler kullanılarak adapte edilmiştir. Batı müziği enstrumanı olmasına rağmen türk müziğinde kullanılan keman o kadar türk müziğine de adapte edilmiştir ki Osmanlıdan bu yana birçok kemani bestekarlar vardır ve eserleri günümüze kadar gelmiştir.

Keman çalmaya yeni başlayan çocuklar kendilerini nasıl geliştirebilir?
Keman eğitimine başlıyan çocuklar önce keman tutuş ve nota sistemini öğrenerek başlamaktadır. Eğer yeterli bir seviyeye geldilerse, keman hakimiyetini sağladıktan sonra önlerine konulan eserleri rahatlıkla çalmaya başlarlar. En azından günde bir saat çalışma periyotları düzenleyip parmak egzersizleri yapmalı ve yay tekniklerini geliştirmelidirler.

Çocuğumuza keman satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Öncelikle yaşına ve vücud tipine uygun bir keman seçmek en önemlisidir. Keman boyutları yarım, çeyrek ve tamdır. Bunlar çocukların el ayası vücut tipi ve boylarına göre seçilmektedir. Başlangıçta öğrenci kemanıyla başlansada bunlardan iyi olanları seçmek öğrencinin çalmasını kolaylaştıracak ve çaldığından zevk almasını sağlayacaktır. En güzel seçim çocuğunuzla birlikte bir hocanın yardımını alarak olacaktır.

Kemana başlama yaşı kaçtır?
Kemana başlama yaşı sıra dışı yetenekler dışında 7-8dir ve üst sınırı yoktur, yetenek ve ilgisi olan kişi kemana her yaşta başlayabilir.

Bu haber 11 Nisan 2012 tarihinde tarafından EĞİTİM ÖĞRETİM kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler:

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.