Kurban nasıl kesilir?


Kurban nasıl kesilir? Kurban keserken okunacak dualar nelerdir?

Kurban nasıl kesilir bu sıralarda en fazla merak edilen konulardan bir tanesidir. Her Müslüman’ın yerine getirmesi gereken, elbette ki durumu yeterliyse, Allah’ın emirlerinden bir tanesidir. Kurban bayramı miladi takvime göre ramazan bayramından 40 gün sonra olur. Hicri takvim ile miladi takvimin farklı olmaları her yıl bayram günlerinin farklı güne denk gelmesine neden oluyor fakat iki bayram arasındaki gün sayısı asla değişmemektedir.

Kurban nasıl kesilir konusunda elbette ki herkesin bilgisi olması gerekir fakat kurban kesmeye cesaret edemeyecek kişinin de kurbanı kesmeye kalkmaması ve kurbanı mundar etmemesi gerekir. Kurban kesim işlemi yapmayı bilmeniz kurban kesebileceğiniz anlamına gelmemektedir.

Kurban kesmek istiyorsanız öncelikle farz olduğunun farkında olmanız ve Allah’ın emirlerinden biri olduğunu düşünmeniz kurban nasıl kesilir konusunda sizlere daha yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. Eğer kurban kesmeden önce bir cana kıyacağınızı düşünüyorsanız bu söylediklerimizi düşünerek içinizin rahat olmasını sağlamalı ve kurban kesmeye hazır olduğunuzu hissetmelisiniz.

Kurban keserken öncelikle abdestinizin olduğuna emin olmalısınız. Kafanızda en ufacık bir şüpheniz varsa gushul abdestinizi yeniden almanız daha iyi olacaktır. Hatta evden çıkmadan hemen önce abdest almanız daha hayırlı olmaktadır.

Kurban nasıl kesilir için öncelikle büyük baş veya küçük baş hayvan kesimlerinin farklı olduğunu belirtmek isteriz. Küçük baş bir kurban kesecekseniz yanınızda 2 kişi olması yeterli fakat büyük baş bir hayvan kesecekseniz yanınızda en az 6 7 kişi olmasına özen gösteriniz. Kişi sayısı boğa gibi büyük baş hayvan keseceklerde arttırılabilir.

Kurbanınızı yatırmanızın ardından kurban için okunan duayı yanınızdakiler ile beraber okuduktan sonra, güzel, iyice bilenmiş ve büyük bir bıçak ile kurbanı tam gırtlağından bastırarak kesmelisiniz. Bu işlemi çok hızlı yapmanız kurbanınızın canını çok daha az yakacaktır. Eğer iyi bilenmemiş bir bıçak kullanırsanız hayvanınız mundar olabilir.

Okunacak 1. Dua
Bismillahi vallahü ekber, la ilahe illallahü vallahü ekber, Allahümme haza minke, inne salâti ve nüsüki ve mahyaye ve memati lillahi Rabbilalemin, la şerike lehü, bizalike ümirtü ve ene evvelül müslimin.

Okunacak 2. Dua
Allahümme hâzâ minke ve leke inne salâtî ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn. Allahümme tekabbel min fülân bin fülân.

Bu haber 31 Ekim 2011 tarihinde tarafından İSLAMİ DİNİ KONULAR kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.