Maliye Bakanı Mehmet Şimşek asgari ücretle ilgili ne dedi, asgari ücret zammı ne kadar olacak


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek asgari ücretle ilgili ne dedi, asgari ücret zammı ne kadar olacak

Asgari ücretliye soğuk duş
Hükümettten iyi haber bekleyen asgari ücretliye Bakan Şimşek’ten kötü haber geldi.

Maliye Bakanı Şimşek, Bugün 9-10 AB üyesinden daha yüksek asgari ücret Türkiye’de verilmektedir. Biz AB’den daha mı zenginiz?” dedi.

TBMM Genel Kurulunda, 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının 24. maddesi üzerinde konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, taşeron işçilere yönelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bir çalışma yaptığını ifade etti.

Şimşek, şunları kaydetti:

”Türkiye’de asgari ücret 2002 yılında 175 avro, şimdi ise 356 avrodur. Türkiye’nin şu anda Polonya, Çek Cumhuriyeti, Letonya, Macaristan, Estonya, Litvanya, Romanya, Bulgaristan’dan daha yüksek asgari ücret verilmektedir.

‘Asgari ücret bin TL olursa devlet batar mı?’ denilmektedir. Bildiğim kadarıyla asgari ücretli devlette çalışan yoktur. Özel sektörde ücretleri verimlilikle ilişkilendirmezseniz belki Türkiye batmaz ama firmalar batar. İstihdam edilen o kardeşlerimiz iş bulamaz hale gelir. Rekabet etmek zorundayız. Asgari ücreti belirlerken; makul bir ücret ve rekabet gücünü göz önünde bulundurmak zorundayız. Bunu göz önünde bulundurmayan ülkeler battı. Yunanistan’a, başka ülkelere dönmek istemiyorsak bu dengeleri göz önünde bulundurmak zorundayız. Bugün 9-10 AB üyesinden daha yüksek asgari ücret Türkiye’de verilmektedir. Biz AB’den daha mı zenginiz?” dedi

Bu haber 19 Aralık 2011 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.