Mevlid Kandili Nedir? Kutlu Doğum Haftası Hakkında Bilgiler


Mevlid Kandili nedir? Mevlit Kandili Duası, Mevlit Kandili 2013, Mevlid  Kandili gecesini nasıl ihya etmeliyiz? 23 ocak 2013 mevlid kandili tarihi 23.01.2013 çarşamba.

Mevlid veya kutlu doğum haftası Nedir?
Doğum zamanı demektir. Peygamberimizin doğumu ve bunu anlatan eser anlamında kullanılır.

1989 yılından beri kutlanmakta olan Kutlu Doğum Haftası fikri nasıl doğdu?
Sizin de bildiğiniz gibi Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevi asırlardır milletimiz tarafından ‘Mevlid Kandili’ olarak kutlanmaktadır. Mevlid Kandili ilk defa 13. asırda Erbil Atabeği Muzafferüddin Gökbörü tarafından iki ay süreyle kutlanmaya başlandı. Mevlid Kandili münasebetiyle ilim adamları bir araya gelip ilmi fikri sohbetler yapıyor halk sokaklarda mevlidi bir bayram havasında kutluyordu.

Süleyman Çelebi’nin kaleme aldığı Vesiletü’n Necat isimli şiirin Mevlid adıyla yüzyıllardır sevinçte tasada doğumda ölümde okuna gelmesi ve bu geleneğin bugün de canlı bir şekilde devam etmesi Peygamber sevgisi etrafında teşekkül eden milli ruhun ifadesidir.

Yüce dinimiz huzurlu ve mutlu dünyanın en büyük hayat kaynağıdır. Bu noktadan hareketle dini tefekkürü cami dışına taşırmak değerli ilim adamlarımızın araştırmalarını ve düşüncelerini halka aktarabilmek için Mevlid kandilini hayırlı bir vesile telakki eden Türkiye Diyanet Vakfı yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan Mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamıştır. Bu düşünce ile Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı “Kutlu Doğum Haftası” olarak ilan etmiştir.

Bir gelenek haline gelen Kutlu Doğum Haftasının gayesi nedir?
Mevlidi Türk kültürünün sağlam bir mesnedi milletimizi birlik ve bütünlük içinde aydınlık geleceğe taşıyacak sağlam bir gelenektir. Hafta dolayısıyla hazırlanan programlar belirlenirken gözetilen gaye hep bu olmuştur.
Takip ettiğimiz geleneğin gücü ve bunun hâlâ milletimizin gönlünde dipdiri yaşaması gelecek için bizleri umutlandırmaktadır. Yüzyıllardır görülmüştür ki Türk Milleti inançlıdır hoş görülüdür dinî inançlarını bir kavga konusu olarak değil barış ve huzur kaynağı olarak görmektedir.

Mevlid’le ifadesini bulan kültür atmosferi bu geleneğin devamıdır. 1989’dan beri icra ettiğimiz programlardan devşirdiğimiz fikir ve kültür iklimi Türkiye Diyanet Vakfı’nın hayırlı bir yolda olduğunu göstermektedir. Unutulmamalıdır ki insanlık için en güzel rehber; bütün güzellikleri bünyesinde toplayan ve güzel ahlâkı tamamlamak için gönderilen Hz. Peygamber model ise Peygamberimizin insanlığa sunduğu modeldir. Çünkü O tam bir anarşi ve kargaşa ortamında insanlık için bir güneş olmuş çirkinlikleri güzelliklere tebdil etmiştir. İnsanlık O’nun getirdiği yüce değerler ve prensipler doğrultusunda büyük medeniyetler kurmuş kaybedilen haklarına kavuşmuş fıtratında var olan yüce değerlerin farkına varmış kadın erkek Allah’ın ve cemiyetin huzurunda eşit olmanın hazzını tatmıştır.

İslam medeniyeti Kur’an ve Hz. Peygamberin sünnetinden kaynaklanan evrensel ahlak ilkeleri ve insan hakları ile ilmi anlayış üzerine bina edilmiştir. Zira İslam Medeniyetinin esası İslam dininin hikmet ve adaleti üzerine kurulmuş olduğundan ilmi ve irfanı öğretmiş zulmü ve zoru yasaklayarak haksızlıklara karşı koymayı hedef almıştır. Şurası bir gerçektir ki Cenab-ı Hak insanın kendisi ile olan ilişkisini iman ve ibadete bağladığı halde insanın diğer insanlar ve eşya ile ilişkilerini ahlak ve hukuk kurallarına bağlamıştır. Kamil bir insan bu ilişkilerini yerli yerince ve dengeli bir biçimde yapan kişidir. İşte Hz. Muhammed bunu sağlayan ve bize örnek olan insandır.

23 OCAK 2013 MEVLİD KANDİLİ – RESİMLİ MEVLİD KANDİLİ TEBRİK KARTLARI GÜZEL SÖZLER

Mevlit Kandili Mesajları facebook yayınlamak için, Güzel Sözler Kandil tebriği resimleri twitter paylaş, 2013 mevlit-mevlüd kandili e-kart ve sms kısa telefon için mesajlar 23.01.2013.

mevlid kandili mesajları facebook twitter paylaş

Varlığı ebedi olan, merhamet sahibi, adaletli Yüce Allah kendisine dua edenleri geri çevirmez. Dualarınızın Rabbin yüce katına iletilmisine vesile olan Mevlüt kandiliniz mübarek olsun.

mevlid kandili mesajları facebook twitter paylaş

Ruhu Aşk ve muhabbet mührüyle damgalı, kalbi kutsi dava ile sevdalı, sinesi heyecan, coşku tufanı ve şükür notaları ile örülmüş güzel insan, kandilin mübarek olsun.

mevlid kandili mesajları facebook twitter paylaş

Bugün ellerini semaya gönlünü Mevlaya aç, bugün günahlardan olabildiğince kaç, bugün en gizli incilerini onun için saç çünkü bugün kandil, kandilin mübarek olsun.

mevlid kandili mesajları facebook twitter paylaş

Bir kandil gülü savur sevdiklerine, size onlardan gülücükler getirsin öyle içten öyle samimi ol ki göz yaşlarını bile tebessüme çevirsin. Kandiliniz mübarek olsun.

mevlid kandili mesajları facebook twitter paylaş

Bu gece kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla’ya sunacağı ve O’nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. Kandiliniz hayırlı olsun!

mevlid kandili mesajları facebook twitter paylaş

Bu haber 18 Ocak 2013 tarihinde tarafından HAKKINDA BİLGİLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: , , , ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.