Nar Çekirdeğinin Faydaları


Nar Çekirdeğinin Faydaları Nar Çekirdeğinin bazı Özellikleri Nar Çakirdeği Yağının Yağ Asit Birleşimi

Muharrem GÖLÜKCÜ, Haluk TOKGÖZ, Mehmet Ali ÇELİKYURT

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, 07100 /Antalya

ÖZET

Bu çalışmada ülkemizde üretimi en fazla yapılan çeşit olan Hicaznar çeşidi nar çekirdeğinin kuru madde, protein, yağ, kül ve külü oluşturan mineral maddelerden fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, bakır, çinko ve mangan miktarları belirlenmiştir. Ayrıca nar çekirdeği yağının kırılma indisi ve yağ asitleri dağılımı analiz edilmiştir. Nar çekirdeği yağının yağ asidi bileşimini palmitik (%4.62), stearik (%2.77), oleik (%6.83), linoleik (%5.81), araşidik (%1.14) ve punikik asit (%78.83) olmak üzere toplam altı yağ asidinin oluşturduğu tespit edilmiştir.

Organik Nar Çekirdeği Ekstraktı

Nar Çekirdeğinin içerdiği antioksidantlar: Zarar görmüş insan hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak kanserojen hücrelerle savaşır, yaşlanmayı geciktirici ( anti-aging) özelliklere sahiptir, kalp krizi riskini azaltır, kolesterolü düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Menopoz sıkıntılarının aza indirilmesine yardımcı olur. Selülit oluşumunu engeller.Doğanın insanlığa hediyesi organik nar çekirdeğinin bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya konulan faydalarından bazıları;
Nar Çekirdeğinin Faydaları:
Güçlü Antioksidandır
Kalp krizi riskini azaltır
Selülit gibi cilt problemlerini çözer
Östrojen takviyesi ile menopoz dönemi sıkıntılarını giderir.
Yaşlanmayı geciktirir (anti-aging)
Doğum kontrol hapının yan etkilerini azaltır.
Kötü kolesterolü ve hipertansiyonu düşürür
Organik Nar Çekirdeği Ekstraktının bilimsel referanslara dayanan faydalarından bazıları:
KÖTÜ KOLESTEROLÜ ve HİPERTANSİYONU DÜŞÜRÜCÜ GÜÇ
Organik Nar Çekirdeği Ekstraktı, Polyhenol gibi önemli bir antioksidant içerir. Bu özelliğiyle, kötü kolesterolün (LDL) azalmasına yardımcı olur, hipertansiyonlu insanlarda kan basıncının düşürülmesini sağlar. Bunun yanında Lipide Peroksidasyon ve ACE enzim aktivitesini de düşürür. Yapılan klinik çalışmalarda iki hafta boyunca günlük 120 mg. nar çekirdeği ekstraktı tüketen yüksek tansiyon hastalarında bu süreç sonunda sistolik kan basınçlarında % 5′lik düşüş tespit edilmiştir.
(The American Journel of Clinic Nutrition 2000)
SELİLÜT GİBİ CİLT PROBLEMLERİNE DOĞAL ÇÖZÜM
İçerdiği yüksek polyhenol (% 80) sayesinde ve ellajik asit (% 40) sayesinde cilde parlaklık verir, ciltte yağ oluşumunu engeller. İçerdiği yararlı asitler selilüt oluşumuna engel olur.
MENOPOZ DÖNEMİ ve DOĞUM KONTROL HAPI SIKINTILARINA KARŞI
Nar östrojen yönünden bilinen en zengin meyvelerden biridir. Yapılan laboratuar çalışmalarında Nar Çekirdeği’nin %25′inin östrojenik etki gösterdiği bulunmuştur. Bu etki menopoza girilmesini geciktirir, menopoz dönemi sıkıntılarına yardımcı olur. Özellikle birçok kadının korkusu olan, menopozun neden olduğu kemik erimesini, içerdiği elajik asit sayesinde engeller ve bedene destek, güç sağlar. Doğum kontrol hapı kullanımı sırasındaki yan etkileri hafifletir.
(E. Shui Heftman, D.B. Raymond, Identification of Estrone in Pomegranate Seeds, Phytochemistry, 5,1337-39.)
CİNSEL SOĞUKLUĞU GİDERİCİ
Yapılan bilimsel araştırmalar Nar Çekirdeği Ekstraktının afrodizyak etkiye sahip olduğunu saptamıştır. Yüksek ölçüde östrojen içermesi nedeniyle, kandaki östrojen miktarını çoğaltarak, sağlıklı bir cinsel yaşamın kapılarını açar.
STRES AZALTICI
Vücudumuzdaki her hücre günlük ortalama 10.000 serbest radikalin hücumuna maruz kalır. Bu saldırılar hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımızı tehdit eder. Bu saldırılara karşı antioksidan oranı yüksek besinler tüketilmelidir. Organik nar çekirdeği Ekstraktı, Portakal, greyfurt, elma, armut ve yeşil çaydan katlarca fazla antioksidan içerir. Zihinsel sağlığımızı korur, rahatlatıcı etkisi vardır.
(Michael Aviramjournel of agriculture and food chemisty, 2000

Bu haber 12 Haziran 2012 tarihinde tarafından SAĞLIK BİLGİLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.