ORDU İL MÜFTÜSÜ MUSTAFA KOLUKISAOĞLU’NUN BERAT KANDİLİ MESAJI


ORDU İL MÜFTÜSÜ MUSTAFA KOLUKISAOĞLU’NUN BERAT KANDİLİ MESAJI

Güzel dinimiz için her gün, her an önemlidir ama bir yılın içinde öyle mübarek günler ve geceler vardır ki bunların değerini bilmek her inananın görevi olmalıdır. Özellikle üç mübarek ay olan Recep, Şaban ve Ramazan-ı Şerif ve bu aylar içerisinde bulunan Regaib, Mirac, Berat ve Kadir geceleri ilâhî feyiz ve bereketle bezenmiştir. Önümüzdeki Çarşambayı Perşembeye bağlayan gece Mübarek Berat Kandilidir. Berat Kandili, Allah’a kul olmanın idraki ve bilinci içerisinde hata ve kusurlarını itiraf eden, işlediği günahın farkına vararak tövbe ve istiğfarda bulunan Müslümanların Allah’ın rahmetine nail olup günahlardan kurtulacağını ümit ettikleri bir gecedir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) bu gecenin ibadetle geçirilmesini gündüzünde oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. Kulluk görevini hakkıyla yerine getiremedikleri için üzülenlerin Allah’a yönelerek O’nun rahmet ve mağfiretine sığınma imkân ve fırsatına kavuşacakları müstesna bir gecedir. Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde Berat Gecesinin feyiz ve bereketini çeşitli şekillerde nazara vermektedir. “Şaban’ın 15. gecesi geldiğinde geceyi uyanık ibadetle, gündüzü de oruçlu olarak geçirin. O gece güneş battıktan sonra Allah rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir:

“İstiğfar eden yok mu, affedeyim ve bağışlayayım. “Rızık isteyen yok mu, hemen rızık vereyim.

“Başına bir musibet gelen yok mu, hemen sağlık ve afiyet vereyim.

“Böylece tan yerinin ağarmasına kadar bu şekilde devam eder.”

Çünkü o gece İlâhi rahmet coşmuştur. Berat Gecesi beşer mukadderatının programı çizilirken insanlara verilen eşsiz bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirip günahlarını affettirebilen, gönlünden geçirdiklerini bütün samimiyetiyle Cenab-ı Hakka iletip isteklerini Ondan talep eden ve belalardan Ona sığınan bir insan ne kadar bahtiyardır. Buna karşılık, her tarafı kuşatan rahmet tecellisinden istifade edemeyen ziyandadır.

Ayrıca bu gecenin beş özelliği vardır

1) Bu gecede önemli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır.

2) Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından melekler gönderilir.

3) Bu gece bağışlanma ve af gecesidir.

4) Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.

5) Bu gecede Peygamberimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir. Bu yetkinin üçte biri Şaban’ın on üçüncü günü, üçte biri Saban’ın on dördüncü günü, geri kalan üçte biri de Saban’ın on beşinci günü verilmiştir.

Kıymetli Mü’min ve Mü’mine Kardeşlerim;

Bu geceyi fırsat bilerek Yaratana, yaratılmışlara karşı görev ve sorumluluklarımızı yeniden gözden geçirelim. Aramızdaki sevgi-saygı bağını dayanışma ve kaynaşma ruhunu pekiştirelim.

Yatsı ve Sabah namazlarını mutlak surette cemaatle kılmalıyız ki, geceyi sabaha kadar ibadet etmiş olalım. Geceyi oruçlu olarak karşılayalım ve ertesi günü de oruç tutalım. Bir günlük kaza namazı kılalım.

Bu duygu ve düşüncelerle herkesin Berat Kandilini kutluyor, Ordumuza Milletimize ve tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini Cenab-ı Mevladan Niyaz ediyorum.

NOT: Ordu İl Müftülüğü tarafından icra edilecek Berat kandili programı Merkez İmam Hatip Tatbikat camiinde yapılacaktır.

Ayrıca İl Müftümüz Mustafa KOLUKISAOĞLU Korgan Çamlı Beldesi tarafından düzenlenecek olan programa konuşmacı olarak katılacaklardır.
-kaynak; ordu müftülüğü

Bu haber 30 Haziran 2012 tarihinde tarafından ORDU İLİ GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.