Ordu ilimiz büyükşehir oluyor, TBMM İçişleri Komisyonu, Ordu’nun büyükşehir olmasını öngören teklifi kabul etti


ordu ilimiz ne zaman büyükşehir olacak? ordu büyükşehir oldumu? ordu büyükşehir belediyesi ne zaman kurulacak işte ayrıntılar;

Ordu, büyükşehir belediyesi oluyor

TBMM İçişleri Komisyonu, Ordu’nun büyükşehir olmasını öngören teklifi kabul etti.
Güncelleme:12 Mart 2013 21:03

Teklif, On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da değişiklik yapılmasını içeriyor.

Ordu’nun büyükşehir kapsamına alınmasını öngören teklife göre, Ordu’da, Ordu Belediyesi’nin mahalleleri merkez olmak üzere, Ordu Merkez ilçe sınırları içerisindeki köyler ile belediyelerden oluşan Altınordu ilçesi ve aynı adla belediye kurulacak.

Teklifin gerekçesinde; geçen yıl yapılan düzenlemeyle, nüfusu 750 bini geçen illerde il belediyesinin büyükşehir belediyesine dönüştürüldüğüne işaret edilerek, “Bugün itibariyle Ordu ilinin toplam nüfusu 750 binin üzerine çıkmış bulunmaktadır. Ordu il sınırları içindeki belde belediyeler ve köyler ile il özel idaresinin tüzel kişilikleri kaldırılmakta, Ordu merkezde Altınordu ilçesi ve aynı adla belediye kurulmaktadır” denildi.
Teklifle, İçişleri Bakanlığı’na 156, Maliye Bakanlığı’na 9, Milli Eğitim Bakanlığı’na 16, Sağlık Bakanlığı’na 21, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na 9, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na 11, Spor Genel Müdürlüğü’ne 81, Diyanet İşleri Başkanlığı’na 5, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne 6 ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 1 kadro ihdas edilecek.

“Saat 15.47 itibariyle Ordu’nun nüfusu 771 bin 960”

Ak Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, teklif üzerinde yaptığı konuşmada, saat 15.47 itibariyle Ordu’nun nüfusunun 771 bin 960 olduğunu belirterek, büyükşehir olması için geçerli olan 750 bin nüfus kriterini geçtiğini söyledi.
AK Parti İstanbul Milletvekili Enver Yılmaz, Ordu’nun çok fazla göç veren il olduğunu ifade ederek, Avrupa’da çok sayıda Ordulu yaşadığını belirtti. Japonya ve Avustralya en çok Ordu ilinden Türk’ün bulunduğunu ifade eden Yılmaz, 600 bin Ordulu’nun da İstanbul’da yaşadığını kaydetti. Yılmaz, “Yani Ordu’nun nüfusu 1,5 milyondur, bu sayı ile zaten büyükşehir olma hakkını elde etmiştir” dedi.

kaynak;mynet

Bu haber 12 Mart 2013 tarihinde tarafından ORDU İLİ GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.