ordu ilinde bulunan çeşmeler, ordu çeşmeleri


ordu ilinde bulunan çeşmeler, ordu çeşmeleri
ordu ilimizde bulunan tarihi ve ünlü çeşmeler

Osman Bey Çeşmesi (Merkez)

Ordu ÇeşmeleriOrdu, Saray Mahallesi, Ulugazi Sokak’ta bulunan bu çeşmenin üzerinde beş satırlık kitabesi bulunmaktadır. Çeşme XIX.yüzyıla tarihlendirilmektedir.

Duvara gömülü iki paye üzerine yuvarlak kemerli çeşme nişi içerisinde iki musluğu ve yalak taşı bulunmaktadır. Moloz taştan yapılmış olan çeşmenin üzeri sıvanmış, arkasına da su haznesi yerleştirilmiştir.

Çeşme günümüzde kullanılmaktadır.

Oluksuyu Çeşmesi (Merkez)

Ordu merkez ilçe, Kiralimanı Mahallesi, Oluksuyu Sokak’ta bulunan çeşme h.1258 (1842) yılında yaptırılmıştır.

Çeşme düzgün kesme taştan yapılmış, çeşmenin nişi taş kemerlidir. Niş içerisinde dört satırlı kitabe, musluk ve yalak taşı bulunmaktadır.

Kiraz Limanı Çeşmesi (Merkez)

Ordu ÇeşmeleriOrdu, Kiraz Limanı Mahallesi’nde bulunan bu çeşmeyi Çürüksu’lu Ali Paşa h.1327 (1911) yılında yaptırmıştır. Halk arasında Çürüksulu Ali Paşa veya Keçiköy Çeşmesi olarak da anılmaktadır.

Çeşme dikdörtgen planlı, kesme taştan olup, cephesi silme ile ikiye bölünmüştür. Cephesindeki üç satırlı kitabesinin altında musluğu bulunmaktadır. Mimari yönden bir özellik taşımamaktadır.

Ordu il merkezinde bu çeşmeler dışında Mustafa Bey Çeşmesi (1815), Konstantin Çeşmesi ve Yusuf Ağa Çeşmesi (1832) bulunmaktadır.

Bu haber 8 Haziran 2012 tarihinde tarafından ORDU İLİ GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.