ordu ilinde bulunan kiliseler, ordu kiliseleri


ordu ilinde bulunan kiliseler, ordu kiliseleri
ordu ilimizde yer alan kiliseler isimleri ve nerede bulundukları hakkında bilgiler.

Taşbaşı Kilisesi (Merkez)

Ordu Kiliseleri Ordu il merkezinde, Taşbaşı Mahallesi’nde bulunan bu kilise XIX.yüzyılın ortalarında yapılmıştır. Kültür Bakanlığı tarafından bir süre cezaevi olarak kullanılan bu kilise restore edilmiş olup, günümüzde Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır.

Kilise doğu-batı yönünde dikdörtgen bazilika planında yapılmıştır. Arazi konumundan ötürü de apsis yönü dayanak duvarları ile güçlendirilmiştir.Üzeri kırma bir çatı ile örtülmüştür. Kilisenin naosu (ibadet mekânı) üçer sütunlu iki sıra ile üç nefe ayrılmıştır. Bunlardan orta nef diğer neflerden daha geniştir. Naosun apsise yakın yerinin üzeri yüksek yuvarlak kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Bu kasnağın çevresinde pencereler sıralanmıştır. Kilisenin ibadet mekânı iki sıra halindeki pencerelerle aydınlatılmıştır.

Kilisenin duvarları kesme taş ve yer yer de tuğla hatıllıdır. Doğu yönünde büyük bir apsisi vardır ve bu apsis dışarıya yarım yuvarlak şekilde çıkıntılıdır. Bu apsisin yanında da iki küçük apsise yer verilmiştir.

Düz Mahalle Kilisesi (Merkez)

Ordu, Düz Mahallesi, Sinema Sokak’ta bulunan bu kilisenin yapım tarihi kesinlik kazanamamakla beraber, XIX.yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı sanılmaktadır.

Kilise kesme taştan, dikdörtgen planlı bazilika görünümündedir. Üzeri yuvarlak tonozla örtülmüştür. İbadet mekânını (naos) üç nefe ayıran sütunlar betonarme sütunlarla desteklenmiştir. İç kısımda bezeme olarak herhangi bir elemana rastlanmamıştır.

Kilise XX.yüzyılın ikinci yarısında onarılmış ve Ordu Belediyesi’nin itfaiye hizmet binası olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise tiyatro binası olarak işlevini sürdürmektedir.

Mesudiye Merkez Kilisesi (Mesudiye)

Ordu KiliseleriOrdu ili Mesudiye ilçesi Kışla Mahallesi’nde bulunan bu kilise XIX.yüzyılın ikinci yarısında yapılmıştır.

Kesme taş ve kaba yontma taştan yapılan kilise dikdörtgen planlı, bazilika görünümündedir. Batı yönünden içerisine girilen kilise üç neflidir. Girişin önünde birbirlerine, biri açık diğeri koyu olmak üzere alternatif sıralı yuvarlak kemerlerle bağlanmış dört sütun bulunmaktadır.
Kilisenin girişi renkli taşlarla bir bordür ile çevrilidir. Bu bordürün üst kısmında biri büyük diğeri küçük iki rozet dikkati çekmektedir.

Yason Kilisesi (Perşembe)

Ordu KiliseleriOrdu ili Perşembe ilçesinde, Çaka Mevkii Yason Burnu’nda bulunan bu kilise, XIX.yüzyılın ikinci yarısında yapılmıştır.

Kesme ve moloz taştan yapılan kilisenin içerisi üçer sütunlu iki sıra sütun dizisi ile üç nefe ayrılmıştır. Dikdörtgen, bazilika planlı olup, üzeri taştan kırma çatı ile örtülmüştür. Kilisenin batı yönünde asıl girişi bulunmaktadır. Bu girişin üzerinde açık pembe renkli bir taşa alçak kabartma olarak karşılıklı iki hayvan figürü işlenmiştir. Kilisenin güney ve batısında da iki ayrı girişi daha bulunmaktadır. Kapı ve pencere pervazları açık gri renkli taşlardan, beden duvarları ise koyu gri taştan yapılmıştır. Apsis üç bölümlüdür.

Kilisenin 1991 yılında üst örtüsünün bir bölümü çökmüş ve altı sütundan ikisi devrilmiştir

Bu haber 8 Haziran 2012 tarihinde tarafından ORDU İLİ GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.