Orucun Kefareti Kefaret ne demektir?


SORU: Kefaret ne demektir?
CEVAP: Kefaret, sözlükte gidermek ve örtmek manasındadır. Istılahta ise bozulan bir gün orucun yerine iki kameri ay peşpeşe oruç tutmak veya altmış fakiri sabah ve akşam doyurmak demektir.
Kefaret orucu, kameri aylardan birinin ilk gününde başlanırsa iki ay peşpeşe tutulur. Bu aylardan ikisi de yirmi dokuzar gün olsa bile iki tam ay oruç tutulduğu için kefaret tamamlanmış olur. Ayın ilk gününde değilde başka bir günde başlanırsa hiç ara vermeden altmış gün oruç tutularak kefaret ödenir.
Yaşlı veya hasta olup kefaret orucu tutmaya gücü yetmeyen kimse, kefaret olarak altmış fakiri sabah ve akşam doyurur. Her günlük yiyecek bir fitre miktarıdır (Şafiilere göre bir avuç miktarıdır).
Fitre miktarı olan bu para veya yiyecek ayrı ayrı altmış fakire verilebileceği gibi her gün bir fitre miktarı olmak üzere altmış günde bir fakire de verilebilir(Şafiilere göre hem gıda maddesi olarak ve hem de altmış fakire ayrı ayrı verilmesi şarttır).

SORU: Kefaret hangi hallerde düşer?
CEVAP: Kefaret gerektirecek şekilde orucunu bozan kimse aynı gün oruç tutmayacak derecede hastalanır veya kadın ay hali olursa kefaret düşer.(Şafiilere göre bu durumda kefaret düşmez). Ancak hastalığın kendi isteği dışında olmalıdır. Kendisi hastalığa neden olursa kefaret düşmeyeceği gibi yolculuğa çıkmasıyla da kefaret düşmez.

SORU: Kefaret orucuna hastalık nedeniyle ara verilirse yeniden başlanması gerekir mi?
CEVAP: Evet, kefaret orucuna hastalık nedeniyle ara verilirse yeniden başlanması gerekir(Hanbelilere göre bu durumda kefarete yeniden başlanması gerekmez).

SORU: Kefaret orucunu tutmakta olan kadınlar lohusa veya ay hali olursa yeniden başlamaları gerekir mi?
CEVAP: Bu durumda lohusa olan kadınların kefaret orucuna yeniden başlamaları gerekir(Şafiilere göre gerekmez). Fakat ay hali olanların yeniden başlamaları gerekmez. Çünkü kadınların bu halden kurtulmaları ellerinde değildir. Kadınlar kefaret orucunu tutarken araya giren ay hali günlerinde oruçlarını tutmazlar. Adet halleri bitince ara vermeden temiz günlerinde oruca devam ederek altmış günü tamamlarlar.

SORU: Başlanan kefaret orucu bitmeden Ramazan ayı girerse kefaretin yeniden tutulması gerekir mi?
CEVAP: Evet, bu durumda kefaretin yeniden tutulması gerekir.

SORU: Başlanan kefaret orucunun bitimine bir gün kala ramazan ayı girerse kefaret nasıl tamamlanır?
CEVAP: Bu durumda kişi arzu ederse sefere çıkar bir günlük kefaret orucunu tuttuktan sonra dönüp ramazan orucuna devam eder. Ramazan başında tutmadığı bir günü sonradan kaza eder.

SORU: Kefaretin her iki maddesi (altmış gün oruç tutmak ile altmış fakiri doyurmak) arasında sırayı gözetmek şart mıdır?
CEVAP: Evet, oruç kefaretinin her iki maddesi arasında sırayı gözetmek şarttır. Yani oruç tutma imkanı olanın altmış fakiri doyurması geçerli olmaz(Malikilere göre bu iki madde arasında sıra gözetmek şart değildir).

SORU: Aynı ramazanda veya değişik ramazan aylarında bir kaç defa kefaret gerektirecek şekilde orucunu bozan kimseye birden fazla kefaret gerekir mi?
CEVAP: Hayır, bu durumda yalnız bir kefaret yeterlidir. Ancak kefareti yerine getirdikten sonra yine kasten orucunu bozarsa bundan dolayı da ayrıca kefaret gerektirir(Şafiilere göre cinsel ilişki ile bozulan her oruç için ayrı ayrı kefaret gerekir).

Bu haber 30 Temmuz 2012 tarihinde tarafından İSLAMİ DİNİ KONULAR kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.