Osmanlı dönemi türk ressamlar kimlerdir isimleri adları hakkında bilgiler


OSMANLI DÖNEMİNDE BİRÇOK YERLİ VE YABANCA RESSAM BULUNMAKTADIR, BUNLARDAN TÜRK OLANLARDAN BAZILARINI SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTİYORUZ.

osmanlıda türk ressamlar
Osmanlı Döneminden bu yana o dönemi en iyi anlamamızı sağlayan tek şey resimlerdir. Bu resimlerin o dönemlerin şartları dikkate alındığı zaman ne kadar özenli ve büyük bir ustalık ile yapıldığı hala tartışılmaktadır. Osmanlı Döneminde resim sanatının bu kadar ilerlemesini sağlayan birçok Türk ressam bulunmaktadır.

O dönemde yaşanan her türlü durumu bir sanat eseri haline getirmeyi başaran Türk ressamlar, hala tüm dünya tarafından konuşulan eşsiz eserlere imza atmışlardır. Bu ressamlar arasında döneminin en başarılı olanları ise şunlardır:

Osman Hamdi Bey: Ressamlık eğitimi almamış olmasına rağmen dönemin en başarılı ressamları arasında yer alan Osman Hamdi Bey o dönemde yaptığı arkeolojik kazılarla da döneme damgasını vurmuştur.
Şeker Ahmet Paşa: Osmanlı Döneminde daha çok doğa resimleri ve hayvan portreleri üzerine yaptığı resimler ile tanınan Şeker Ahmet Paşa insan figürlerini çizmekten son derece kaçınan bir ressamdır.
İbrahim Çallı: Türk ressamları arasında ilk çıplak resim çizen ressam olan İbrahim Çallı, nü resimlerde oldukça başarılı bir isimdir. Resimlerinde genellikle kadınları konu alan İbrahim Çallı, 1923 yılından sonra Kurtuluş Savaşının konusunu anlatan ve Atatürk devrimleri temalı fotoğrafları da yapmaya başlamıştır.

Osmanlı Döneminden bu yana tarihimizde meydana gelen olayları bizlere resmederek anlatmaya çalışan ve bunu oldukça başarılı bir şekilde yerine getiren birçok Türk ressam bulunmaktadır.

not: bilgiler alıntı olup, kaynak olarak gösterilemez.

Bu haber 10 Şubat 2015 tarihinde tarafından EĞİTİM ÖĞRETİM kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.