Rüzgar oluşumunun fizik bilimiyle ilgisi, Rüzgar oluşumunun fizik bilimiyle ilgisi hakkında bilgi, Rüzgar oluşumunun fizik bilimiyle ilgisi hakkında bilgiler, Rüzgar oluşumunun fizik bilimiyle ilgisi hakkında yazı


Rüzgar oluşumunun fizik bilimiyle ilgisi

Rüzgarla ilgili verecegimiz bilgiler bilim adamları ve bir çok araştırmacılar tarafından dogru kaynaklarsan aktarılmıştır, Rüzgar en basit şekilde hareket halindeki hava diye tanımlayabiliriz. Yani rüzgar dediğimiz şey bir yerden bir başka yere gitmekte olan havaya denir. Bu hareketin yönü herhangi bir yöne doğru olabilir. Ama yatay yöndeki hareket genellikle daha fazladır.

Rüzgar hakkında kısa ve basit düzeydeki bilgilendirmeden sonra rüzgar oluşumuna sebep etkenler nelerdir? Bunların fizik bilimiyle ilgisi nedir? Rüzgar oluşumun altında yatan fiziksel etmenler nedir? Onlara kısaca bi bakalım.

Rüzgar oluşumunda çokça yer edinen fiziksel kavramlardan birisi ‘’basınç’’ kavramıdır. Basınç, birim yüzeye etki eden kuvvet olarak tanımlanmaktadır. Birimi kuvvet birimi/alan birimi (Newton/metre ? N/m) olarak verilmektedir.

Rüzgar’ın temel sebebi atmosfer basıncı farklılıklarıdır. Atmosfer basıncının yüksek olduğu bölgeden düşük olduğu bölgeye doğru bir hava hareketi oluşmaktadır. İşte bahsi geçen bu harekete rüzgar denir. Bu basınç farkının oluşmasına neden olan şey ise genellikle Güneş’tir. Gün içinde güneş ışınları atmosferde çok düzgün bir dağılımla soğurulmaz. Kimi bölgeler daha çok enerji alırken kimi bölgeler daha az enerji alırlar. Ve böylece atmosferde farklı sıcaklık bölgeleri oluşmaktadır.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz şekilde soğuk bölgede aşağı doğru mavi oklar bulunmakta. Bu oklar soğuyan havanın alçalma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Yani soğuk hava daha yoğun olup yere doğru çökmektedir. Bu durumda bu bölgede yüksek bir basın oluşur. Sıcak bölgedeki yukarı doğru kırmızı oklar ise yükselmekte olan havayı temsil etmektedir. Isınan hava yükselir ve bölgedeki basınç düşer.

Böylece yüksek hava basıncının olduğu soğuk bölgeden sıcak bölgeye doğru hava akımı başlar. Bu olayda rüzgar olarak adlandırılır.
Rüzgar yönünü üzerinde dünyanın dönme hareketinin etkisi de vardır. Fakat olayları daha karışık hale getirmemek için bu konuya burada girmiyorum. Bu etki hakkında daha çok bilgi için ‘Coriolis kuvveti’ni araştırabilirsiniz. Rüzgar yönüne diğer bir etkiye ise ‘sürtünme’ kuvveti denir. Rüzgarla verecegimiz bilgiler bilim adamları ve bir çok araştırmacılar tarafından dogru kaynaklarsan aktarılmıştır

Bu haber 19 Şubat 2013 tarihinde tarafından HAKKINDA BİLGİLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: , , ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.