Saç dökülmesinin nedenleri ve önlemleri hakkında


Saç dökülmesinin nedenleri
Uygunsuz saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı: Uzmanlara göre; boya, renk açma, düzleştirme veya perma gibi yöntemler, uygun koşullarda yapılmazsa saça zarar verebiliyor. Bu yöntemlerin sık sık veya aynı anda uygulanması da saçı zayıflatıp kırılmasına neden olabiliyor. Saçı çeken atkuyruğu, örgü, sıkı lastiklerle toplama gibi saç şekillerinin de sıklıkla uygulanmaması gerekiyor. Çünkü saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti saç kaybına neden olabiliyor. Sık sık yıkamak, taramak ve fırçalamak ise saçı kırabiliyor.

“FIRÇA YERİNE GENİŞ A?IZLI VE DÜZ UÇLU TARAKLAR KULLANILMALI”
Şampuandan sonra krem kullanmak saç taranmasını kolaylaştırıyor. Islakken daha kırılgan olduğu için, saçı havlu ile ovalayarak kurutmaya çalışmaktan kaçınmak gerekiyor. Uzmanlar, fırça yerine geniş ağızlı ve düz uçlu tarakların tercih edilmesi gerektiğini bildiriyor.

Ailesel saç kaybı: Saç dökülmelerinin en sık rastlanan sebebinin kalıtsal özellik olduğunu bildiren uzmanlar, bu kalıtıma sahip olan kadınlarda saçlarda azalma görüldüğünü, ancak kellik oluşmadığını belirtiyor. Bu duruma ‘erkek tipi kellik’ deniyor ve 10-20-30′lu yaşlarda başlayabiliyor. Son zamanlarda yeni tıbbi tedavi seçenekleri sunulmasına rağmen kalıcı bir düzelme sağlamanın saç transplantasyonu dışında henüz mümkün olmadığını ifade eden uzmanlar, hasta için uygun olacak yöntemin doktor tarafından seçilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Alopesi areata: Bu tip saç kayıplarında düzgün yüzeyli, para büyüklüğünde veya daha geniş yuvarlak yama tarzı alanlar oluşuyor. Nadiren tüm saç ve vücut kıllarında kayıp oluşabiliyor. Her yaşta görülebilen bu tip saç dökülmesini yapan neden bilinmemekle birlikte, birçok hastada saçlar daha sonra kendiliğinden büyüyor.

Doğum sonrası: Gebe bayanlarda saçların büyük bir kısmının büyüme halinde olduğunu ifade eden uzmanlar, doğum sonrasında saçların, saç büyüme döngüsünün dinlenme fazına geçtiklerini, 2-3 ay içerisinde aşırı miktarda döküldüklerini, bu sürecin 1-6 ay kadar sürebildiğini ve çoğunlukla yeniden büyüyerek eski miktarlarına ulaştıklarını bildiriyor.

Yüksek ateş, ağır enfeksiyon ve soğuk algınlığı: Hastalıkların, saçların dinlenme evresine girmesine neden olabildiğini belirten uzmanlar, yüksek ateş ve ağır bir hastalıktan 4 hafta ila 3 ay sonra yoğun bir saç kaybı gelişebileceğini, ancak zamanla saçların eski halini alacağını bildiriyor.

Tiroid hastalıkları: Fazla veya az çalışan tiroid bezinin saç kaybına neden olabildiğini belirten uzmanlar, hastalığın tedavisiyle saç kayıplarının da giderilebileceğini bildiriyor.

Eksik protein içerikli beslenme: Proteinden fakir diyetler yapan veya anormal beslenme alışkanlığına sahip kimselerde protein eksikliği oluşuyor ve vücut proteini muhafaza etmek için saçları dinlenme evresine sokuyor. Bundan 2-3 ay sonra da yoğun bir saç kaybı oluşuyor. Uzmanlar, bu durumun yeterli miktarda protein alınımıyla düzelebileceğini belirtiyor.

MANTAR HASTALIĞI? ÇOCUKLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR
İlaçlar: Uzmanlara göre, bazı ilaçlar geçici bir süre saç dökülmesine neden olabiliyor.

Kanser tedavileri: Bazı kanser tedavilerinin saç hücrelerinin bölünmesini durdurabildiğini belirten uzmanlar, hastaların saçlarının yüzde 90′ını kaybedebileceklerini, ancak terapi sona erdikten sonra saçların tekrar büyüme göstereceklerini ve eski hallerine döneceklerini bildiriyor.

Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol hapı kullanan bir bayanda saç dökülmesinin ancak kalıtsal yatkınlıkla oluşabileceğine işaret eden uzmanlar, dökülme gerçekleşirse hapların doktor kontrolünde değiştirilmeleri gerektiğini belirtiyor.

Demir eksikliği: Demir eksikliğinin de saç dökülmesine neden olduğuna işaret eden uzmanlar, bazı kişilerin demiri besinsel olarak eksik aldıklarını, bazılarında ise demirin bağırsaklardan emiliminin yetersiz olduğunu belirtiyor. Bayanlarda adet kanamaları nedeniyle demir eksikliğinin daha sık görüldüğünü bildiren uzmanlar, bu durumun mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Büyük cerrahi girişimler ve kronik hastalıklar: Büyük cerrahi operasyon geçiren hastaların 1-3 ay içinde aşırı bir saç dökülmesi fark edebileceklerini belirten uzmanlar, bu durumun birkaç ay içinde geçebileceğini, ağır kronik hastalığı olan kişilerde ise saç kaybının ömür boyu devam edeceğini bildiriyor.

Mantar hastalıkları: Küçük yamalar halinde kabuklanmalarla başlayıp yayılabilen, saçlarda kırılma, saçlı deride kızarıklık ve şişlik, hatta sızıntıya neden olabilen mantar hastalığının çocuklarda daha sık görüldüğünü belirten uzmanlar, hastalığın mutlaka ilaçla tedavi edilmesi gerektiğini bildiriyor.

Saç koparma hastalığı (Trikotilomani): Çocuklar ve bazen erişkinler, saç, kaş veya kirpiklerini koparıncaya kadar çekebiliyor ve bunu bir alışkanlık haline getiriyor. Uzmanlar, böyle durumlarda psikolojik yardım alınmasını öneriyor.

KADIN TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ

Kadın tipi saç dökülmesinin nedenleri içinden biri Alopesi areta denilen çok uzun yıllardır bilinen bir çeşit saç dökme hastalığıdır. Özellikle kafa derisinde bozuk para büyüklüğünde yama şeklinde görülür ve yerlerde saç dökülmeleri ve saç kayıpları yaşanır. Her yaşta görülen bu hastalık, çoğunlukla 20 yaşın altındaki kişilerde görülür. Kişide sosyal ve psikolojik rahatsızlıklar, stres, sıkıntı ve üzülme durumu yapar. Kişinin kendine olan güvenini azaltır ve ruh sağlığını bozacak fiziki bir görünüme yol açar. Aşırı stres de hastalığı tetikleyerek farklı boyutlara ulaşır ve ne olduğu kolay kolay bilinemez. Tekrarlayan şikayetler artar ve yaşanan bu durum kişinin yaşam kalitesini fazlasıyla düşürür.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir

Alopesi areata eski zamanlardan beri bilinen aromaterapi yöntemi ile uygulanan tedavi şekli, klinik açıdan bakıldığında düzelme görülmesi ilgi çekicidir. Bu tedavinin temelinde çeşitli bitkisel yağların ve yağ asitlerinin tropikal uygulaması bulunur. Özellikle, kekik yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, limon yağı, badem yağı, soya yağı, jojoba yağı, E vitamini ve üzüm çekirdeği yağı ile yapılan bu aromaterapi hiçbir şekilde yan etkisi olmadığından, başarılı sonuçlar vermiştir.

Kadın tipi saç dökülmesinin sebebi arasında olan genetik faktörler, yani kromozomlarda saç dökülmesine dair genetik bir kodun olmasıdır. Bu gen genellikle anne ve ya babadan geçen özelliktir. Eğer sülale kavramında saçları dökülmüş bir bayan varsa bu da yine kadınların saç dökülmesine büyük derecede etki eder. Kadınlardaki bu genetik faktörlere dayanan saç dökülmesi yaş, stres, hormonlar gibi etkenlere de fazlasıyla dayanır. Genetik faktörlere dayan bu saç dökülmesinin tedavisi mümkün olmamakla birlikte sadece strese bağlı olan dökülmeler gerekli tedaviyle kontrol altına alınabilir.

Kadınların doğum sonrası dönemlerinde de yine kadın tipi saç dökülmesi görülür. Hamilelik döneminde saç gürleşmesinde, büyümesinde, uzamasında ve dolgunlaşmasında çok fazla artış gösteren saçlar, doğumdan sonra dinlenme evresine geçerek bir altı ay kadar falan durma gözlenir. 6 ay sonrasında aşırı bir saç dökülmesi ile karşılaşan kadın bu durumun bilincinde olması gerekir. Birkaç ay sonra dökülen saçların yerine gelen saçlar yine eski halini alıp yenden döngü içerisine girer.

Kadın Tipi Saç Dökülmesine Ne Neden Olur

50 yaşların üstündeki kadınlarda ortaya çıkan menopoz dönemi de yine kadın tipi saç dökülmesine neden olur. Bu dönemde östrojen hormonu salgılayamayan kadın vücudu, saç dökülmeleriyle sonuçlanır. Bu dönem hayli sıkıntılı ve stresli geçtiği için saç dökülmelerinin yaşanması da zaten olasıdır. Bu dönemlerde kadınlar olduğundan daha fazla rahatlatılmalı gerekirse psikolojik tedavi bile almalıdır. Stresli ortamlardan uzak durmalı ve hep olumlu şeyler için uğraşmalıdır.

Hormonal etkilerde yine kadın tipi saç dökülmesi nedenidir. Bazı vücutta bulunan hormonların saç köklerinde zararlı etkileşim yapması sonucu kafa derisini kaplayan saçlarda değişime neden olur ve saçların büyüme evrelerini kısaltır. Dinlenme evresine giren saçları da artış gözlenir ve saç büyümesi durur. Fazla saç dinlenme evresine girdiğinden dolayı da bu evredeki saçlar dökülür ve o yüzden fazla bir saç dökülmesi görülür. Bu durumdan etkilenen saç kökleri kısalır, incelir ve zayıflar. bundan sonraki saçlarda bu şekilde çıkmaya devam eder.

Kadınların saçları onlar için bir görsel faktör olmasından dolayı saçlarına çok sık boya, röfle, saç açıcı, perma gibi kimyasal madde içerikli ürünler kullandıkları için saçlarına bilmeden zarar verirler. Bu ürünler saça zarar verdiği gibi onları döker ve zayıflamasına ve yıpranmasına neden olur. Bu kadın tipi saç dökülmesi ancak bu işlemlerin ardı ardına yapılmaması ve ya bitkisel içerikli ürünler kullanılması ile aşılabilir.

Saçların çok sıkı toplanarak topuz, atkuyruğu, örgü gibi işlemlerin yapılması da yine saçların çekilme kuvvetini artırdığı ve gerilme gücünden dolayı sürekli bu şekilde yapılan saçlar, belli bir süre sonra, artık dökülmeye yüz tutar. Çünkü saç kökü zayıflamaya başlar ve saçı tutamaz hale gelir, doğal olarak da saç dökülür.

Saçların çok sık yıkanması, sürekli taranması ve ya fırçalanması da saçı döker, özellikle bayanların yaptığı bu hareket onların kadın tipi saç dökülmesi problemine maruz kalması ile açıklanabilir.

Ayrıca saçlara, saç jölesi, spreyi, köpük, şekillendirici ve saç jeli gibi yine kimyasal madde içerikli ürünler kullanması ve bunu sık şekilde yapması saç dökülmelerine neden olur. Bu ürünler kullanıldığı gün yıkanmalı ve saçtan arındırılmalıdır, çünkü bu ürünlerle hava alamayan saç zayıflamaya yüz tutar ve devamında saç dökülmesini getirir.

Saç için kullanılan şampuan ya da sabun gibi ürünler de yine saçın tipine uygun olarak seçilmeli ve özellikle kadın tipi saç dökülmesi yaşayanlar dikkatle kullanılmalıdır. Uygunsuz ve kalitesiz ürünlerin kullanımı saçı dökeceği için buna fazlasıyla dikkat edilmelidir.

Saçı yıkadıktan sonra ıslak saçla taramamalı ve havlu ile nemi alındıktan sonra taramalıyız. Çünkü saçların en kırılgan olduğu zamanlar ıslak olduğu zamanlardır ve kırılan saç zayıflamaya ve yıpranmaya başladığı gibi dökülmelere de sebebiyet verir. Havlu ile kurularken yine dikkatli olmalı saçı hırpalanmadan kurulamalıyız, sadece nemini almak ve saçı kendi haline kurumaya bırakmak en doğru hareket olacaktır.

Bu haber 6 Mayıs 2013 tarihinde tarafından SAĞLIK BİLGİLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.