Saçın Yapısı hakkında bilgiler


Saçın Yapısı:

Saçla ilgili ve özellikle saç dökülme problemi yaşayan kişilerin saçın yapısını bilmeleri, problemin çözümünde doğru sonuca gitmelerinde oldukça faydalı olacaktır.

Saç dökülmesi yaşayan kişilerin saçlarını kaliteli beslemeleri gerekmektedir. Saçın kimyasal yapısının %95 i proteinden oluştuğuna göre; saçların bu besine ihtiyacı kaçınılmaz olacaktır. Bu besini saçlarımıza garlex besleyici şampuan gibi ürünlerle dıştan verdiğimiz gibi, beslenme yoluylada içten almamız saçla ilgili problemlerin çözümünde oldukça faydalı sonuçlar verecektir.

Saçın yapısı keratin denen proteinden oluşmuştur. Keratin kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteindir. Tırnaklar da keratin yapısındadır. Tek bir saç teli kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte 0.05 ile 0.09 mm arasındadır. Saç teli derinin en dış tabakası olan epidermisten çıkar.

Saç Yapısı:
Saç şekli, renkleri hatta cinsi ne olursa olsun temelde saçın yapısı herkeste aynıdır.

Saçın yapısı ve rengi ırklara göre farklılık gösterebilmektedir. Beyez ırktaki insanlarda saç yapısı ovaldir. Afrikalılarda saç kesiti yassıyken Asyalılarsa yuvarlaktır.

Saçın kıvırcık,düz,dalgalı olması saç köknün yapısıyla ilgilidir. Saç kökü düzgün yapıda olanların saçları düz çıkarken, çarpık yapıda olanların kıvırcık ya da dalgalı çıkmaktadır.

Saçın iki bölümü vardır:

1) Saç kökü: Saç teli saç kökünden çıkar. Saç kökü kafa derisinin yağ tabakasına gömülmüştür ve en uçta kalan kısmına “saç soğanı” denir. Saç soğanında ayrıca saça rengini veren melanin pigmentini oluşturan melanosit hücreleri de bulunur. Androjenlerin (erkeklik hormonlarının) reseptörleri de bu bölümdeki hücreler üzerindedir. Saç soğanının en alt kısmında dermal papilla denen damar yumağıbulunur. Bu yapı saçların büyümesi ve beslenmesi için çok önemlidir. Her bir saç kökü iç ve dış olmak üzere iki kılıf tarafından çevrelenmiştir. Saç kökünün çevresinde ayrıca saçı kayganlaştıran sebum salgılayan sebase bezleri de bulunur.

2) Saç gövdesi: Saçın derinin dışında kalan kısmına “saç gövdesi” denir. Saç gövdesi keratine dönüşmüş ölü hücreler, bunları bir arada tutan maddeler ve sudan oluşmuştur.
Saç kökünün etrafında salgı bezleri bulunmakta ve bunların en önemlisi sebum olarak adlandırılan ve saçların kayganlaşmasını dengeleyen salgı bezidir.Sebum çok çalışırsa saçlar çok yağlanırken az çalışır ise saçlar kurulaşacak saç teli zayıflayacaktır.

Saç gövdesi 3 tabakadan oluşmuştur.

Medulla Tabakası: En içte bulunur. Sadece uzun ve kalın saçlarda bulunur.

Korteks Tabakası: Ortada bulunur. Keratin liflerden oluşmuştur. Saç teline esneklik, sağlamlık ve renk veren katmandır.

Kütikül Tabakası: En dışta bulunur. Renksiz ve incedir. Ölü hücre kalıntılarının 89 kat halinde bir araya gelmesinden oluşmuştur. Saç korteksini korur.

Bu haber 6 Mayıs 2013 tarihinde tarafından SAĞLIK BİLGİLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: , , , , ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.