sigara fiyatlarında indirime gidildi, hangi sigara ne kadar oldu


sigara fiyatlarında indirime gidildi, hangi sigara ne kadar oldu

Sigarada fiyat savaşı başladı! yeni sigara fiyatları,
Sigaradaki ÖTV zammının ardından orta segmentte fiyatı düşük tutan firmalar dün fiyat indirdi.

Ekim ayında diğer pek çok ürünle birlikte ÖTV’si zamlanan sigarada fiyat savaşı başladı.

ÖTV zammının ardından orta segmentteki sigaralarda fiyatını rakiplerine göre 50 kuruş ucuz tutan Japon Tobacco International’ı (JTI) takiben dün Philip Morris/Sabancı ve British American Tobacco (BAT) da fiyat indirdi.

BAT üst segment de dahil olmak üzere tüm kategorilerde fiyat indirimi yaparken, Philip Morris sadece orta segmentteki sigarasında fiyat indirimi yaptı. BAT’nin 8 TL’lik sigarasının fiyatı 7 TL’ye inerken, 5.5 TL’lik sigarasının fiyatı 4.5 TL’ye geriledi. Benzer şekilde, Philip Morris’in de 5.5 TL’lik sigarasının fiyatı 4.5 TL’ye düştü.

Maliye’den müdahale beklentisi hakim
Sigara şirketlerinin arasında fiyat savaşı daha önce de yaşanmış, vergi gelirlerini de düşüren bu duruma Maliye Bakanlığı müdahale etmişti. Şimdi de sektöre yakın çevreler, indirimli fiyatların sürdürülebilir rakamlar olmadığı görüşünü dile getirerek, Maliye’den şirketlerin fiyat artırması yönünde yeniden baskı gelmesinin beklendiğini kaydediyor. (HT)

Bu haber 28 Kasım 2011 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.