Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK ) birçok konuda vatandaşlara bilgi verecek


SGK, Vatandaşlara Kısa Mesaj İle Bilgi Verecek!
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hizmetler hakkındaki bilgilerin, kısa mesajla iletilmesini sağlayacak ”SMS Bilgilendirme Servisi”ni hizmete aldı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK ), şahıs ödemeleri, sigortalı tescil, sigortalı işten ayrılış, aylık bağlama, geçici iş göremezlik, emzirme yardımı, cenaze ödemeleri gibi hizmetler hakkındaki bilgilerin, kısa mesajla iletilmesini sağlayacak ”SMS Bilgilendirme Servisi”ni hizmete aldı.SGK , ”5502”ye kısa mesajla gönderilecekleri soruları da ”interaktif mesaj uygulaması” kapsamında yanıtlayacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, SGK , vatandaş odaklı hizmet anlayışıyla bilgiye kolay ve hızlı erişimin sağlanması, kurum hizmetlerinin tanıtılması, vatandaşların bilgilendirilmesi, kurumla ilişkili kişi ve kuruluşlara bilginin düzenli, sürekli ve kesintisiz olarak ilk elden ulaştırılması, karşılıklı iletişimin güçlendirilmesi amacıyla SMS Bilgilendirme Servisi’ni hizmete soktu.

SGK , SMS Bilgilendirme Servisi ile zaman ve işgücü kayıplarının en aza indirilmesini, hizmetlerin çabuklaştırılmasını, posta giderlerinin azaltılmasını, otokontrol sağlanarak kayıp ve kaçakların ortadan kaldırılmasını ve vatandaş memnuniyetinin artırılmasını hedefliyor.

-SGK , 481 bin 432 kısa mesajı manuel gönderdi-

SMS Bilgilendirme Servisi, manüel, online ve interaktif uygulamalardan oluşuyor. Provizyon ve sağlık ödemelerinde otokontrolün sağlanması, sigortalı ve işverenlerin prim borç ve tahsilatları hakkında bilgilendirilmesi, vatandaş memnuniyetinin artırılması, hizmetlerin çabuklaştırılması, zaman ve işgücü kayıplarının önlenmesiyle tebligat zorunluluğu bulunmayan yazışmalarda posta giderlerinin azaltılması amacıyla ilk aşamada ”manuel SMS uygulaması”nın birinci aşaması 7 Eylül 2011 tarihinde başlatıldı.

Tüm aşamaları tamamlanan manuel SMS uygulaması, 81 il müdürlüğü ile 362 sosyal güvenlik merkezinde sürdürülüyor. Manuel sistemde verilen hizmetlere uygun olarak 334 standart, 69 değişken olmak üzere toplam 403 mesaj şablonu oluşturuldu. SGK tarafından, 7 Eylül 2011-5 Nisan 2012 tarihleri arasında, vatandaşlara 481 bin 432 kısa mesaj manuel olarak gönderildi.

-SGK hizmetleri online cepte-

SGK , online verilen hizmetler kapsamında, işveren, sigortalı ve hak sahiplerine SMS ile (ücretsiz) online bilgilendirmeye yapmaya başladı. Bu kapsamda, sosyal güvenlik il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerine, başvuran vatandaşların GSM numaralarının alınması talimatı verildi. Ayrıca, SGK ‘nın web sayfasında yer alan ”E-SGK /SMS Bilgilendirme” bölümüne SMS hizmetleri için ”bilgi giriş ve güncelleme” seçeneği eklendi. Böylece, sigortalı, işveren ve hak sahipleri kişisel ve GSM bilgilerini ”http://app2.sgk.gov.tr/IletisimBilgileri/jsp/IletisimBilgileriSorgula.jsp” adresinden yapabiliyor.

Cep telefonu numarasının bilgi girişi yapacak kişi ile mesaj gönderilen cep telefonunun kayıtlı olduğu kişinin aynı TC kimlik numarasına sahip olması zorunluluğu var. Ayrıca sistemde her TC kimlik numarası ile 1 adet cep telefonu numarası kayıt ve güncellemesi yapılabiliyor.

GSM numaralarının SGK ‘nın veri tabanına kaydeden veya kaydedilmesini sağlayan işveren, sigortalı ve hak sahiplerine ”şahıs ödemeleri, çölyak ödemeleri, 4A-4B-4C sigortalı tescil, 4A-4B-4C sigortalı işten ayrılış, 4A-4B toptan ödeme, 4C ikramiye ödeme, 4B-4C aylık bağlama, 4A-4B geçici iş göremezlik, 4A-4B emzirme yardımı ödemesi, 4A hizmet borçlanmaları, 4A emekli ödemeleri ve 4A cenaze ödemeleri” hizmetleri için online SMS ile bildirim yapılmaya başlandı.

-”5502”ye SMS gönder, SGK yanıtlasın-

SGK , hizmetleri zaman kaybetmeksizin yerine getirmek, vatandaşın mağdur olmasını engellemek, sosyal güvenlik sisteminin işleyişini, güvenilirliğini ve doğruluğunu en üst düzeyde sağlamak, vatandaşa verilen hizmet sonuçlarının bildirimini kolay ve çabuklaştırmak için interaktif uygulamaları geliştirdi.

SMS Bilgilendirme Servisi Projesi’nin üçüncü aşaması olan interaktif mesaj uygulamasının başlatılmasıyla işveren, sigortalı ve hak sahiplerinin gelir ve aylık kesinti-ödeme tutarları, ilaç ve muayene katkı payları, sigortalı hizmet süreleri, prim ödemeleri, borç durumları ve icra gibi bilgilerini 5502 kısa mesaj hattını kullanarak öğrenmeleri hedefleniyor.

İnteraktif mesaj uygulamasının hayata geçirilmesi için çalışmalarını sürdüren SGK , bu kapsamda Avea, Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell ile protokol imzalayacak.

Bu haber 13 Nisan 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.