SOY AĞACI NEDİR? SOY AĞACI HAKKINDA BİLGİ


Soy Ağacı, Soy Ağacı Hakkında Bilgi, Soy Ağacı Hakkında Bilgiler, Soy Ağacı Hakkında Yazı

Soy Agacı makalemizde yer alan bilgiler bilim adamları ve bir çok araştırmacılar soy agacını makalemizde yer almıştır.Soy ağacı diger adı ile aile ağacı adlandırılır, bir insanın soyundan olan kişileri gösteren bir çizelgedir diye adlandırılır. Atasal çizelgeler bir kişinin atalarını gösterir, o kişi altta, ataları yukarda gösterildiği için çizelge bir ağaca örnek verilir, Bir insanın soyundan gelen insanların gösterildiği çizelgede ise ağaç yukarıdan ufak başlayıp aşağıya doğru büyümektedir.

Soy ağaçları genelde en eski nesilleri yukarıda, daha yeni nesilleri aşağıda gösterir. Soy ağaçlarının çeşitli çeşitleri vardır. Soy agacı diye isim verilen Bazı soy ağaçları bir ejdadın soyundan gelen herkesi gösterir, bazıları ise bir kişinin bütün atalarını gösterir. Bazı aile ağaçları aynı soyadı taşıyan kişileri yani erkek kısmı olan sülâleyi gösterir. Hanedanlar arasında bağları muhafaza etmek amacıyla düzenlenen evliliklerin belgelenmesi amacıyla hazırlanan aile ağaçlarında ise sadece belli ünvan veya mevkilerdeki kişiler gösterilir.

Eski Ahitin Yeşaya kitabında İsa’nın soyunun tarif edildiği bölümde bir ağaç benzetmesi vardır. Soy ağacının İncil dışında ve aile ilişkilerini tam olarak (sadece baba soyunu değil) gösteren ilk kullanımı Boccaccio’nun 1360 baskılı Genealogia deorum gentilium İnsan Tanrılarının Soyu”)’dur. Eser, klasik Yunan ve Roma mitolojisindeki kişiler ve tanrılar arasındaki soy ilişkilerini betimler. Kitap ayrıntılı bir şekilde açıklamaların yanı sıra soy ağacı çizelgeleri içermiştir.

En uzun aile ağacı Çin filozof ve eğitmeni Konfüçyüs’ünküdür. Ağaç 80 nesil içerir ve 2 milyon kişiyi kapsar. Bu ağacın 450 dalı ile ilgili uluslararası bir girişim 1998′de faaliyete başlamıştır, amacı bu aile ağacını yeniden çizip onu yenilemektir. En son bulgular 2009′da Konfüçyüs Soybilim derleme komitesi tarafından, Çin düşünürünün 2560. doğum günü anısına yayımlanmıştır. Son sürümde dünyanın her tarafına yayılmış 1,3 milyon yaşayan kişinin yer alması beklenmektedir.ve peygamber efendimiz S.A.V Soyundan gelenler adlandırılır.makalemizde soy agacı tanımı ve bir çok bilim adamlarının yaptıkları çalışmalar soy agacı tanımını yapmıştır.

Bu haber 17 Ocak 2013 tarihinde tarafından HAKKINDA BİLGİLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: , , ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.