Sözleşmeli öğretmenlere yılda 4 ikramiye


Sözleşmeli öğretmenlere yılda 4 ikramiye

Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) sözleşmeli çalıştırılacak personelin hizmet şartlarını, vasıflarını, görevlerini, sorumluluklarını, ücretlerini ve diğer ödemeleriyle özlük işlemlerini düzenleyen ‘MEB Sözleşmeli Personel Hizmet Sözleşmesi’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 42′nci maddesine dayanılarak hazırlanan esaslara göre; sözleşmeli personele, çalıştıkları günlerle orantılı olarak hastalık ve senelik izin süreleri dahil Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında birer aylık sözleşme ücreti tutarında ikramiye ödenecek. Üstün gayret gösteren sözleşmeli personele Milli Eğitim Bakanı’nın onayı ile 4 ikramiye dışında Haziran ve Aralık aylarında da teşvik ikramiyesi verilecek. Sözleşmeli personel memurlara ödenen aile, doğum ve ölüm yardımlarından da faydalanacak.

ANLAŞMA YILLIK OLACAK
Öte yandan, sözleşmeler 1 yıllık olacak. Bakanlık, sözleşmeleri istediği zaman tek taraflı feshetme hakkına sahip olacak. Bunun dışında disiplin hükümlerine aykırı davrananların sözleşmeleri iptal edilebilecek. Sözleşmeli personel de memurlar için tespit edilen çalışma saatleri esaslarına göre çalışacak. Hafta sonu ve resmi tatillerde de çalıştırılabilecek olan sözleşmeli personelin ücretleri unvanları dikkate alınarak yapılacak.

VEKİL EBE HEMŞİRELERİN MAAŞI 400 LİRA ARTIYOR
Yaklaşık 5 bin vekil ebe-hemşire sözleşmeli memur oluyor. Sağlık Bakanlığı teşkilat yapısını değiştirecek olan Kanun Hükmünde Kararname ile vekil ebe ve hemşireler 4/B’li sözleşmeli memur kadrosuna atanacak. Sözleşmeli memurluğa geçen vekil ebe hemşirelerin maaşları yaklaşık 400 lira artacak. Maaş artışının yanı sıra, yıllık izin gibi birçok sosyal haklara kavuşacak.

TEPE YÖNETİMİNE DIŞARIDAN ATAMA
Milli Eğitim Bakanlığı’na artık dışarıdan yönetici atanabilecek. Bakanlığa Müsteşar, Talim Terbiye Kurulu Başkanı da atamayla alınacak.
kaynak;mynet

Bu haber 24 Ekim 2011 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.