SÜTLAÇ TARİFİ – SÜTLAÇ NASIL YAPILIR? – SÜTLAÇ YAPILIŞI


Sütlaç tatlısının bu kadar sevilme nedeni sütlaç tarifi hem hafif olması hemde sütlaç tarifi oldukça kolay olmazısıdır.Sütlaç tarifi yapılışı diğer tatlılılara göre yapımı makul şartlarda yapılmaktadır.

Malzemeler 2 su bardağı pirinç 3 litre süt 3 su bardağı su 1 silme çay kaşığı tuz 2.5-3 su bardağı şeker Sütlaç nasıl yapılır? – Pirinci yıkayıp bir tencereye alın. – Üzerine 3 su bardağı sıcak suyu ekleyip 15 dakika kadar haşlayın. – Pirinci suyuyla beraber diğer tarafta kaynayan sütün içine aktarın. – Ocağın altını kısıp, sık sık karıştırarak pirinç iyice açılana kadar pişirin. – İndirmeye yakın, içine tuz ve şekeri ilave edin. – Sıcakken kaselere paylaştırın. Dikkat edilmesi gereken noktalar: – Pirinç direkt olarak süte eklenirse açılma süresi oldukça uzuyor. ön haşlama yaptığımız suyu, hem vitamin, hem nişasta kaybı olmasın diye dökmüyoruz. Bu su sütlacın özleşmesine vesile olacaktır. – Eğer kıvamı koyu gelirse, 1 su bardağı daha su ekleyip 4-5 dakika daha pişirin. – Arzu ederseniz sütlacı ateşten aldıktan sonra biraz vanilya ekleyebilirsiniz. – Şeker miktarını damak tadınıza göre artırabilir, azaltabilirsiniz. Sütlaç nasıl yapılır konumuzu inceleyerek daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.Bu konuda sizlere sütlaç tarifini sunduk.

Bu haber 5 Eylül 2012 tarihinde tarafından SAĞLIK BİLGİLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.