taşeron firma çalışanlarıyla ilgili en son haberler nisan 2013 şirket çalışanları taşeron yasası ne zaman meclise geliyor? yeni tasarıda neler var?


2013 yılı çeşitli kurum ve kuruluşlarda taşeron firma çalışanı olarak adlandırılan temizlik işçisi, güvenlik elemanı, hastanelerde, postanelerde ve birçok birimde çalışan taşeron firma çalışanlarıyla ilgili yasal düzenlemeler yapıldığı bir hayli konuşulmaya ve tartışılmaya devam ediyor, konuyla ilgili en son yapılan haberler ise aşağıdaki şekildedir nisan 2013.

taşeron çalışanlarıyla ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi aşağıdan yorumlarınızla yazabilirsiniz.

Yaklaşık 1.7 milyon taşeron işçisinin merakla beklediği alt işverenlere ilişkin yasa tasarı taslağı Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi. Başbakan Erdoğan’ın talimatı ile sosyal taraflarla tartışılarak taslağa son şekli verilecek.

Bununla ilgili çalışmaların ise nisan ayı içinde tamamlanması öngörülüyor. yeni hazırlanan taslak ile taşeron işçilerin de asıl işçilerin sahip olduğu tüm haklardan yararlanması imkanı getiriliyor.

‘Asıl işçi’ hakkı geliyor

Buna göre, taşeronluk sisteminde en büyük sorunlardan birisi olarak görülen işçilerin maaşlarının zamanında ödenmesi ve kıdem tazminatı haklarının korunması konusunda iki ayrı düzenleme yapılacak. Düzenleme ile maaşların düzenli olarak ödenmesinden, üst işveren sorumlu olacak.

Üst işveren, taşeron işçilerin maaşlarını gerekirse, şirketlerin hak edişlerinden keserek doğrudan ödeme yapacak. Kıdem tazminatlarının ödenmesinde de üst işveren sorumlu olacak. Kamu kurumlarında ise kıdem tazminatları taşeron işçilerinin çalıştığı en son kurum tarafından ödenecek.

Ayrıca yıllık, hastalık, doğum ölüm izinlerinin tamamı da taşeron işçiler için geçerli olacak. Bunun yanında, taşeron işçiler de diğer işçilerin zamlarından yararlanacak. Taşeron işçiler de toplu sözleşmelerde elde edilen özlük hakkı düzenlemelerinden faydalanacaklar.

kaynak;stargazetesi

Bu haber 2 Nisan 2013 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.