TFF Türkiye Futbol Federasyonu geçmişte 4 takımı küme düşürmüş, işte o takımlar, hangi takımlar küme düştü


TFF Türkiye Futbol Federasyonu geçmişte 4 takımı küme düşürmüş, işte o takımlar, hangi takımlar küme düştü

TFF’nin geçmişindeki çarpıcı detay
TFF, delilleri beklemeden ve savunmaları almadan sadece ‘Vicdani kanaat’le 4 takımı bir alt lige düşürdü.

Türkiye Futbol Federasyonu, şike olaylarına ilişkin kararını sezon sonuna bıraktığını yineledi. Başkan Mehmet Ali Aydınlar sadece kişiler hakkındaki kararları hemen alacaklarını ifade etti. Ancak Federasyon’un geçmişinde ilginç bir detay var. Son şike olaylarının yaşandığı sezonun Federasyon Başkanı olan Mahmut Özgener’in döneminde, 4 takım şike nedeniyle bir alt lige düşürülmüştü. Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu, Elazığ’da oynanan ve 44 golün atıldığı iki maçta yer alan 4 takımı, “Şike yapıldığı vicdani kanaatiyle” cezalandırmıştı.

DİSİPLİN’E SEVK EDİLDİ
Elazığ Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’ndan (ASKF) yapılan yazılı açıklamada, Elazığ 1. Amatör Küme Ligi son haftasında 27 Şubat’ta oynanan Sürsürü Bağlarspor-Köy Hizmetleri Spor ile Yol Spor- Hicret Gücü Gençlik Spor müsabakalarında şike yapıldığına dair iddiaların TFF Etik Kurulu tarafından incelendiği belirtildi. Etik Kurul’un, ilgili raporların mütalaası doğrultusunda karar verdiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Müsabakalarda ‘şike yapıldığı vicdani kanaatine’ varılmakta, TFF Futbol Müsabaka Talimatının 24/1maddesinin ‘d’ bendi uyarınca Sürsürü Bağlarspor, Köy Hizmetlerispor, Yol Spor ve Hicretgücü Gençlikspor kulüplerinin bulundukları ligden bir alt lige indirilmelerine ve ayrıca söz konusu şike olaylarına karışan kişilerin tespiti ile soruşturma yapılarak disiplin işlemi uygulanması için Disiplin Kurulu’na sevkine karar verilmiştir.”

YOL SPOR İTİRAZ ETMİŞTİ
Karar üzerine yazılı açıklama yapan Yol Spor Yönetim Kurulu, maçta iddia edildiği gibi şike yapılmadığını savunmuştu. Köy Hizmetlerspor ile aralarında oluşan rekabet neticesinde son haftaya artı 8 gol averajıyla önde girdiklerini belirtilirken İl Tertip Komitesi’nin yaptığı toplantıda, rakipleri olan Sürsürüspor ile Hicret Gücü Gençlikspor kulüplerinin başkanlarının, iddiasız oldukları için müsabakaya çıkmayı düşünmedikleri aktarıldı. Elazığ Futbol İl Temsilcisi ve Tertip Komitesi başkanının ise sahaya çıkmamaları durumunda küme düşürüleceklerini belirterek, bu takımlara maça çıkmaları yönünde baskı oluşturduğu öne sürüldü. Ardından “Bu nedenle her iki takımda sahaya yedek ağırlıklı kadro ile çıkmış ve malum skorlar oluşmuştur. Bu nasıl bir şikedir ki golcümüzün rakip kaleci il emücadelesinde ayağı kırılmıştır? Gözlemci ve hakem raporları sonucunda maddi delil olmamasına rağmen etik kurul, skor üzerinden vicdani bir karar vermiştir” denilmişti

‘SUNDUĞUMUZ DELİLLERİ İNCELEMEDİLER’
O dönem Köy Hizmetlerispor’un futbol şube sorumlusu olan İbrahim Yalnız halen sitemkâr. Yalnız “Aslında her şey çok basit. Burası amatör takım, orası Fenerbahçe! Hakkımızdaki karar Mahmut Özgener döneminde ve geçtiğimiz mayıs ayında alındı” dedi. Amatöre yönelik bakış açısından yakınan Yalnız, şöyle devam etti:

“Amatör düşse de olur düşmese de diye bakıyorlar. Olayları araştırmadan masa üzerinde karar verildi. Tabii Süper Lig’teki olay o kadar basit değil. Elimizde çok farklı deliller vardı, itiraz ettik. Delilleri bile incelemediler.”

KARAR İÇİN YEREL TELEVİZYON İZLENDİ
Federasyon yerel televizyonlardan maç görüntülerini istemiş. CD’lerle ulaştırılan görüntüler ve diğer iddialar incelenince bu karar verilmiş. Ayrıca hakem, gözlemci, saha komiserleri raporları da gönderilmiş.

O MAÇLARDA NE OLMUŞTU?
Elazığ’da 1 Amatör Küme Ligi’nde Yol Spor, rakibi Köy Hizmetlerispor ile aynı puanda artı 8 gol averajıyla son haftaya girmişti. 27 Şubat’ta oynanan müsabakalarda Yol Spor, sentetik sahada rakibi Hicret Gücü Gençlikspor’u 22-1 skorla mağlup ederken, ikinci olan Köy Hizmetleri Spor da Atatürk Stadı’nda karşılaştığı Sürsürü Bağlar Spor’u 21-0 yenmişti. Maç sonuçları üzerine Elazığ ASKF, müsabakaların ‘anormal’ skorlarla sona ermesi nedeniyle Futbol İl Tertip Komitesi Başkanlığına itiraz etmiş, elde edilen hakem, gözlemci, saha komiserleri raporlarını TFF Etik Kurulu Başkanlığı’na göndermişti.

25 BİN LİRAYI BULAMAYINCA
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Etik Kurulu, Elazığ’da oynanan ve 44 golün atıldığı iki maçta yer alan 4 takımı, ‘şike yapıldığı vicdani kanaatiyle’ bir alt lige düşürmesinin ardından Bölgesel Amatör Ligi’ne (BAL) çıkmaya hak kazanan DSİ Spor, maddi imkansızlıklardan dolayı üst lige çıkamayacağını açıklamıştı. Kulüp 25 bin liralık teminatı maddi imkansızlıklardan dolayı yatırmamıştı
-
kaynak;beyazgazete

Bu haber 11 Aralık 2011 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.