TL nin yeni simgesi hangi paralarda kullanılacak, türk lirasının yeni simgesi nezaman piyasaya çıkıyor


TL nin yeni simgesi hangi paralarda kullanılacak, türk lirasının yeni simgesi nezaman piyasaya çıkıyor

Yeni simge ile birlikte paramız da yenilenecek. Bugün gazetesinin haberine göre, simgesine kavuşan Türk Lirası’nda şimdi de yeni banknotların basımı gündeme geldi.

KESİN KARAR VERİLMEDİ
Merkez Bankası yetkililerinden edinilen bilgilere göre, halen tedavülde olan ve YTL’den TL’ye geçiş amacıyla basılan E-9 emisyon grubu banknotlara simge basılmayacak. Yetkililer, simgenin basılmaya karar verilmesi halinde bunun ancak E-10 emisyon grubu banknotlarda olabileceğini, kesin kararın verilmesinin ardından gerekli çalışmalara başlanacağını söylediler.

TASARIMI YENİLENEBİLECEK
Simgeyle birlikte yeni emisyon grubu paraların basılması, TL banknotlarda bir dizi değişikliğin de önünü açacak. Bu durumda halen kullandığımız banknotlar bir yıl içerisinde tedavülden çıkacak, yerine yeni grafik ve tasarım anlayışıyla yeni banknot grubu gelecek. İki para bir süre birlikte kullanılacak. Üzerinde simge olacak yeni paralarda yeni resimler, farklı boyutlar, renk ve güvenlik unsurları bulunacak. Simgeli parada mevcut 5 TL’den başlayıp 200 TL’ye kadar giden kupür sayısı istenirse artırılabilecek ya da azaltılabiecek.

9 EMİSYON GRUBU VAR
Portre dahil belli bir grafik tasarım anlayışı ve boyut düzeni içinde dolaşıma çıkarılan banknot serisine emisyon grubu deniyor. Türkiye Cumhuriyeti döneminde bugüne kadar 9 ayrı emisyon grubunda banknot basıldı. Örneğin 8′inci emisyon grubu paraların tümü “YTL” olmuştu. Emisyon grubu değişikliği yapıldığında paranın üzerindeki portre, resimler, renkler tasarım, grafik, boyutlar tümden değişiyor.

STERLİN DIŞINDA SİMGLEİ PARA YOK
Merkez Bankası’nda simgenin banknotlara basılıp basılmaması konusunda kesin karar henüz verilmedi. Simgenin banknotlara basılması, tanıtım açısından önemseniyor. Günlük kullanımdaki paranın üzerinde simgenin yer alması halinde hem vatandaşların hem yabancıların simgeyi daha sık göreceği ve bu sayede daha kolay tanıyacağı düşünülüyor. Halen uluslararası düzeyde tanınan para birimlerinden sadece sterlinin simgesi banknotların üzerinde yer alıyor.

Bu haber 5 Mart 2012 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.