Tokat Erbaa İlçe Müftülüğü Miraç Kandili Kutlama Mesajı


Tokatın Erbaa İlçe Müftüsü Mehmet Ceyhan’ın MİRAÇ KANDİLİ MESAJI
16 Haziran Miraç Kandili

16 Haziranı 17 Hazirana bağlayan cumartesi gecesi “Miraç Kandili” ni idrak etmiş olacağız.

Miraç; Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in, Hicretten yaklaşık bir yıl önce Allah’u Teâlâ’nın daveti ile Cebrail (a.s)’in rehberliğinde manevi bir binit olan Burak ile Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya gelmesi ve oradan da harika bir surette göklere çıkması mûcizesidir.

Bu Kutsi yolculuğa, Kur’an-ı Kerim’de “İsra” adı verilmektedir ki, geceleyin yolculuk yaptırmak anlamına gelmektedir. Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.)’in İsrâ ve Miraç adları altında cereyan etmiş olan bu mûcizesi, zaman ve mekân kavramlarının, göz ve kulak gibi beşerî ölçülerle tespit edilebilinen sınırların çok ötesinde, bedenle ruhun beraberliğinde gerçekleştirilmiş bulunan hususî bir yolculuktur. Mü’minler için miraç sayılan beş vakit namaz, bu gecede farz kılınmıştır. Beş vakit namazın edâ edildiği camiler, imandan gelen birlik ve beraberliğin bir âbidesidir.

Camiler, gönülleri birbirine bağlayan, insanlar arasında sevgi ve saygının gelişmesini ve pekişmesini sağlayan, toplum hayatını canlı kılan mübarek mekânlardır. Camiler, din kardeşliğinin kopmaz bir râbıtası, akıl ve gönüllerin sönmez bir irfan meş’alesidir. Camiler, dilimizden hiç düşürmediğimiz Kelime-i Şehâdetin, yeryüzünde silinmez bir mührü ve sarsılmaz bir kalesidir. İşte bu mübarek mekânlarda kılınan beş vakit namaz, mü’minlerin göz aydınlığı, gönül ferahlığı, huzur ve mutluluk kaynağı, maddi ve manevi miraçlarının sonsuz zenginliğidir.

Yüce Allah’tan bizleri de bu yüce zenginliklere eriştirmesini niyaz ederken, bütün din kardeşlerimizin Miraç Kandillerini kutlar, ibadet ve taatlerinin kabulünü Cenab-ı Hak’tan dilerim. Miraç Kandilinin, İlçemize, Ülkemize, Aziz Milletimize, İslâm Dünyasına ve tüm İnsanlığa hayır, bereket, barış, sevgi ve mutluluk vesilesi olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.

Mehmet CEYLAN
Erbaa İlçe Müftüsü

Bu haber 14 Haziran 2012 tarihinde tarafından İSLAMİ DİNİ KONULAR kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.