Türk Hava Yolları THY çalışanları tekrar işe alınacakmı? işten çıkarılan 305 kişilik personelin son durumu ne geri başlayacaklarmı?


İşten çıkarılan 305 Personelin akıbeti belli oldu – 07.06.2012
7 haziran 2012 Türk Hava Yolları iş yavaşlatma nedeniyle iş akdine son verdiği 305 çalışanıyla ilgili kararını verdi. THY, iş akti feshedilen personelin tekrar işe alınma talebinin kabul edilmemesine karar verdi.

THY, iş akti feshedilen 305 kişinin tekrar işe alınma talebinin kabul edilmediğini açıkladı.

Türk Hava Yolları (THY) grev yasağına karşı eylem yaptığı için işten çıkarılan 305 kişiyi yeniden geri almamaya karar verdi.

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ‘Türk Hava Yolları A.O. 4 Haziran 2012 Pazartesi günü Hava-İş Sendikası yetkililerini Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sürdürülmesi, mutabakatla çözüme ulaşılması için toplantıya davet etmiştir. Hava-İş Sendikası yetkilileri ile 5 Haziran 2012 Salı günü yapılan görüşmede, Sendika yetkilileri işten çıkartılanların tekrar işe alınmalarını talep etmiştir. Bu talebin Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ‘nda değerlendirileceği cevabı verilmiştir.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu, bugün yaptığı toplantıda,

- Sendika ‘nın yaptığı çağrının ve işe gelmeyen personelin eyleminin yasadışı, bu nedenle Türk Hava Yolları tarafından yapılan işten çıkarmaların ise hukuka uygun olduğu,

- Sendika ‘nın yasadışı eylem çağrısına uymanın hukuki yaptırımları hakkında tüm çalışanların bilgilendirildiği, 15 bini aşkın çalışanın çok az bir kısmının uyarıları dikkate almayarak yasadışı eyleme katıldığı, bunun sonucunda oluşan maddi zararın boyutları dikkate alınarak, iş akti feshedilen personelin tekrar işe alınma talebinin kabul edilmemesine karar vermiştir.

Alınan bu karar ve Türk Hava Yolları A.O. ‘nun Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini sürdürme niyeti Sendika yetkililerine iletilmiştir. ‘

-
kaynak;beyazgazete

Bu haber 7 Haziran 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.