Türk polisi ‘milli tabanca’ kullanacak milli tabanca için işbirliği protokolü imzaladı


Türk polisi ‘milli tabanca’ kullanacak
Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ile Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, milli tabanca için işbirliği protokolü imzaladı.

Bayar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndaki tören öncesinde, müsteşarlığın kuruluş amacının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) modernizasyon ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu ama zaman içinde silahlı kuvvetlerin ihtiyaçlarına benzer projeleri olan diğer güvenlik kuruluşlarıyla da çalışmaya başladıklarını söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğüyle de çalışmaları olduğunu anlatan Bayar, Türkiye’nin hafif tabanca üretimi konusunda iyi bir sanayi alt yapısı oluşturduğunu, güvenlik kuruluşlarının birçok ihtiyacını da yerli imalatçılardan karşıladığını dile getirdi.

Bayar, imzalanacak protokol ile modern, günün ihtiyaçlarına tam cevap verebilecek, hafif ve yüksek atış kabiliyetinde, dünyada marka olmuş rakipleriyle boy ölçüşecek, uluslararası marka olacak bir yerli tabancayı, hatta bir silah ailesini geliştirmek istediklerini bildirdi.

-Teşkilat, milli silahını kullanmaktan gurur duyacak-

Emniyet Genel Müdürü Kılıçlar da emniyet teşkilatı olarak böyle bir ihtiyaçları olduğunu belirterek, emniyet mensuplarının 167 yıllık sürede, yüzlerce çeşit tabanca kullandığını ifade etti.

Şu anda da 10′un üzerinde tabanca çeşidi kullandıklarını dile getiren Kılıçlar, 250 bin kişilik mevcudu olan bir teşkilatın, kendi milli silahını kullanmaktan gurur duyacağını söyledi.

Kılıçlar, üretilecek tabancanın tek bir model değil, terör istihbarat, asayiş özel harekat polislerine kadar her polisin beklentisini karşılayabilecek bir platform arzu ettiklerini söyledi.

Yapılacak milli silahı, polislerin kullanmasının yanı sıra dışarıya da ihraç edilebilmesini istediklerini anlatan Kılıçlar, projenin kendisini heyecanlandırdığını vurguladı.

Silah ve Mühimmat Projeleri Grup Müdürü Gökhan Altın da müsteşarlık ve yapılan projeler hakkında bilgi verdi.

Altın, bugün imzalanan protokolün öncelikli amacının Türk polisinin operasyonel ihtiyaçlarını karşılayacak, dünya çapında marka olabilecek modern bir milli tabancanın yurt içinde geliştirilmesi olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından protokolü imzalayan Bayar ve Kılıçlar, daha sonra katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu haber 7 Nisan 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.