türkiye dünyanın en hızlı 2. ekonomisi


Türkiye ekonomisi 2011′in tamamında yüzde 8.5 büyüdü. Böylece Türkiye Çin’den sonra en hızlı büyüyen ikinci ekonomi oldu.

Türkiye ekonomisinin 2011 karnesi belli oldu. Ekonomi yıllık bazda yüksek bir büyüme gösterirken, son çeyrekteki yavaşlama dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, ekonomi geçen yılın tamamında yüzde 8.5 büyüdü. Ekonomi dördüncü çeyrekte ise yavaşlayarak yüzde 5.2 büyüdü.

Çin geçen yılı yüzde 9.2 büyümeyle kapatarak en hızlı ekonomi oldu. Türkiye yüzde 8.5′lik büyümeyle en hızlı büyüyen ikinci ekonomi olarak belirlendi.

2011 yılında, Türkiye’nin dolar cinsinden gayri safi yurtiçi hasılasının 772 milyar 298 milyon dolar olurken, kişi başına milli gelir ise 10 bin 444 dolara çıktı.

ŞİMŞEK: YUMUŞAK İNİŞ DENGELİ SÜRÜYOR

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, büyüme rakamlarına ilişkin olarak, ”Ekonomideki yumuşak iniş, hedeflerimiz doğrultusunda dengeli bir şekilde devam etmektedir” dedi.Şimşek, büyümedeki sağlıklı yapının 2012′de de etkisini sürdürmesini ve büyümenin yüzde 4 seviyesinde gerçekleşmesini beklediğini kaydetti.

Bu haber 2 Nisan 2012 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.