Türkiye ile Rusya arasında Güney Akım projesi imzalandı


Putin’den milyar dolarlık jest
Türkiye ile Rusya arasında tarihi gaz anlaşması imzalandı. Rus gazını Avrupa’ya ulaştıracak Güney Akım Türkiye’den geçecek.
Batı Hattı’ndan gaz akışı devam edecek. Gaz fiyatında da milyar dolarlık indirime gidildi
Türkiye Rusya ile gaz pazarlığında tarihi bir anlaşmaya imza attı. Rus gazını Karadeniz’den Avrupa’ya ulaştıracak, geçiş güzergahındaki Ukrayna’yı by-pass edecek Güney Akım Boru Hattı’na nihai inşaat izni verilmesi konusunda mutabakata varıldı. BOTAŞ Genel Müdürü Fazıl Şenel ile Gazprom Başkanı Aleksey Miller’in imzaladığı gaz anlaşmasına Rusya Başbakan Vladimir Putin ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da şahitlik etti. Anlaşmayla, en büyük gaz tedarikçisi Gazprom’dan iki büyük kazanım elde eden Türkiye, Güney Akım Boru Hattı’nın kendi münhasır ekonomik bölgesinde inşa edilmesine izin verdi. Bakan Yıldız, Putin’e, Türkiye’nin Güney Akım’ın ekonomik sahasından geçişine izin verdiğine ilişkin notayı teslim etti. Putin, Türkiye’nin Güney Akım doğalgaz projesine izin vermesinin, kendileri için yeni yıl hediyesi olduğunu söyledi. Putin, “Biz Türklerin gerçekten güvenilir ortak olduğunu bir kez daha gördük” derken, anlaşmayla Türkiye- Rusya ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını söyledi.

FATURA AZALIYOR
Müzakereler sonrası Türkiye en büyük gaz tedarikçisi Gazprom’dan doğalgazda indirim sözü aldı. Yıllık 28 milyar metreküp gaz alınan Rusya’dan sağlanacak indirim kontratların devam edeceği süreçte Türkiye’nin gaz faturasını milyar dolarlar seviyesinde azaltacak. Gaz indiriminin 10 milyar doları bulduğu söyleniyor. Türkiye’nin Rusya ile gaz sözleşmeleri 2025 yılına kadar devam ediyor. Bu nedenle alınan indirimler Türkiye’ye oldukça büyük avantaj sağlayacak. Rusya’dan alınan indirim özellikle ileriye dönük gaz zammı baskısını azaltma yönünde kritik önem taşıyacak.

“AL YA DA ÖDE” DE AZALIYOR
Anlaşma Türkiye’ye son iki yılda ekonomik kriz nedeniyle tüketemediği ancak ileride alabileceği gaz nedeniyle Rusya’ya 1.1 milyar dolar erken ödemede bulunan BOTAŞ’ın elini rahatlatacak. Türkiye geçmişte alamadığı ve parasını peşin ödediği gazı Rusya’dan kolayca ithal edecek. Yıldız, Rusya’dan ‘al ya da öde’ kapsamında alınamayan 3 milyar metreküplük gazın Batı Hattı aracılığıyla ithal edileceğini söyledi.

İSTANBUL GAZSIZ KALMAYACAK
Ekim ayında BOTAŞ’ın iptal edeceğini açıkladığı, 31 Aralık’ta süresi dolacak Batı Hattı’ndan gaz akışı da devam edecek. Böylece uzun zamandır kamuoyunda tartışılan “İstanbul gazsız mı kalacak?” tartışmaları da son bulmuş olacak.

ZAM BASKISI AZALACAK
Enerji Bakanı Taner Yıldız, alınan indirimlerle BOTAŞ’ın yurtdışından yüksek fiyatla ithal ettiği gaz maliyetlerinin azalacağına inandıklarını söyledi. Yıldız, “2011′de yüksek fiyattan aldığımız gazın bu maliyetle azalacak” dedi
-
kaynak;beyazgazete

Bu haber 29 Aralık 2011 tarihinde tarafından EKONOMİ HABERLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.