Ulaşım araçları hakkında bilgiler


Ulaşım araçları hakkında bilgiler

Ulaşım araçları bizi gidecegimiz yere ve toplu taşım araçları şoyledir, otobüs metro tren minübüs bisiklet araba otomobil motosiklet gibi adlandırdıgımız ulaşım araçları teklonojinin bize verdigi imkanlar bizi gidecegimiz yere en kısa zamanda götürmektir. Kampus dışında yaşayacaksanız, ev ile kampus arasındaki ulaşım seçenekleri, ulaşım süresi ve ücretleri hakkında önceden bilgi edinin. Sürekli toplu taşıma kullanacaksanız aylık taşıma kartları avantajlı olacaktır. İstasyonlar veya posta ofislerinden bu kartları bulabilirsiniz.

Otomobiller:

Otomobil kullanımı çok yaygın olduğu halde, yüksek ücretli olması nedeniyle iyi düşündükten sonra karar verilmelidir. Bazı üniversiteler ilk yıl öğrencilerinin kampus içine park etmelerine park alanı azlığı nedeniyle izin vermez. Park sorunları ve düzenli bakım gerektirecek olması araba ile ulaşımda dezavantajdır. Araba almadan önce çok araştırın, güvenli arabaları seçmeye çalışın. Amerika’da araba satışı hakkında deneyimi olan bir tanıdığınız ile arabayı satın almaya gidin. Ücretler ve arabanın durumu hakkında dikkatli olun. Arabanın yaşı, klimalı veya klimasız, otomatik veya vitesli gibi özellikler nedeniyle fiyatlar çok farklılık gösterecektir. Otomobil satıcılarından veya bayilerinden alınan arabaların ücretleri arabanın sahibinden almaktan daha pahalı olduğu halde 30-90 gün arası garanti olduğundan daha çok tercih edilmektedir. Garanti günleri içinde herhangi bir problemin tamir masraflarını ödemeniz gerekmemektedir. Araba satın almadan önce arabanın sahibinin izniyle aracı bir tamirhanede kontrolden geçirtmeniz faydalı olacaktır. Bu işlem için tamirhaneye ücret ödemeniz gerekecektir. Araba satıcılarından alırken garanti süresi olduğu için satıştan önce bu kontrole gerek yoktur. Satış işlemleri sonunda araba ile ilgili tüm gerekli belgelerin (“title” or transfer of ownership papers, antismog certification olarak bilinen evraklar ve diğerleri) hepsini teslim almalısınız. Department of motor vehicles olarak her bir eyalete bağlı motorlu araçlar birimine, o eyalet için otomobil edinme şartları ve evrakları hakkında bilgi alın daha sonra araba alışını gerçekleştirin.

Bisikletler:

Üniversite öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu bisiklet kullanarak ulaşımı tercih etmektedir. Hatta birçok bisiklet klupleri kurulmuştur ve tatil günlerinde gezi programları düzenlenmektedir. Satın almak istediğinizde yeni veya kullanılmış bisiklet çeşitleri bulmanız çok kolaydır. Hatta okul panolarında öğrencilerin kullanılmış bisikletlerini satış ilanlarını bulabilirsiniz. Bazı üniversitelerde veya bazı şehirlerde polis birimleri bisikletlerin kayıtlı olmasını isteyebilir. Böyle bir kural bulunduğunuz şehir veya kampuste uygulanıyormu ve bisiklet trafik kuralları hakkında mutlaka okul danışmanınızla görüşün. Bisikletinizi her zaman kilitli bir şekilde bırakın.

Motorsikletler:

Bu iki tekerlekli araçlar da genellikle ucuz ulaşım sağlar. Birçok şehirde motorsikletler plakalı olmalı ve kullananın ehliyeti olmalıdır. Diğer bir kural ise koruyucu kask kullanılmalıdır. Birçok üniversite motorsikletlerin okul güvenlik birimine kayıtlı olmasını şart koşar. Motorsikletler iki tekerlikli araçlar için yapılmış park yerlerine bırakılmalıdır.

Ülke içinde geziler

Amerika dünyada dördüncü büyük ülkedir. Bu kadar büyük bir alana sahip olması nedeniyle aynı ülke içinde sanki farklı ülkeler yaşanıyormuş gibidir. Denizi, plajları ile ünlü bölgeleri olduğu gibi çoğu zaman soğuk, karlı yüksek bölgeleri de vardır. Aynı ülke içinde bu kadar iklim, doğa, kültür farklılıkları olunca gezilecek yerler de bir o kadar çoktur. Çoğu zaman ülke içinde geziler uzaklıkların çok olması nedeniyle yüksek ücretli olabilir.

Havayolları:

Son zamanlarda hava yolları kendini geliştirmiştir bir çok yerden ve internet ortamından uçak biletleri satılmaktadır uçaklar normal yolculuk yapan otobüse ragman daha hızlı ve etkilidir,

Trenler:

Otobüsler:

Ülkemizde son zamanlarda ulaşım araçlarına verilen destek ve bir çok illerde toplu taşıma araçları faliyet göstermektedir.

Bu haber 24 Aralık 2012 tarihinde tarafından HAKKINDA BİLGİLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: , , , ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.