Vanda 7.2 büyüklüğünde deprem


Van’da Şiddetli depremin ardından son durum
Merkez üssü Van’ın Tabanlı köyü olan 7.2 büyüklüğünde bir deprem oldu.

1275 kurtarma personeli Van için yolda

Başbakanlık (AFAD), 38 ilden yaklaşık bin 275 arama kurtarma personeli, 174 araç, 290 sağlık personeli, 43 ambulans, 6 hava ambulansının deprem bölgesine gönderildiğini bildirdi.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, depremin ardından ilgili tüm Bakanlık, kurum ve kuruluşlarla koordinasyon sağlandığını, ihtiyaçların temini ve tespiti için çalışmalara başlandığını belirtildi.

Van’da Şiddetli depremin ardından son durum

İlgili Haberler:
Mahkumlar firar etti
Van’da mahkumlar firar etti
Yaralılar tedavi ediliyor
Yaralılar Bitlis’te tedavi altına alındı
İddialar doğru değil
Tutuklular geri döndü
Habertürk’te küfür şoku
Habertürk ekranlarında devletin valisine ana-avrat küfür
Köylerde ciddi hasar var
Van’ın köylerinde 40 kişi öldü
Halk sokaklarda
Uzmanlardan deprem değerlenirmesi
Van’da şiddetli deprem
Van’da 7.2 büyüklüğünde deprem oldu
24 Ekim 2011 Pazartesi – 00:15 – Samanyoluhaber
Van’da Şiddetli depremin ardından son durum
Merkez üssü Van’ın Tabanlı köyü olan 7.2 büyüklüğünde bir deprem oldu.

Foto galeri için tıklayın

Van‘da şiddetli deprem (Son Detaylar)

1275 kurtarma personeli Van için yolda

Başbakanlık (AFAD), 38 ilden yaklaşık bin 275 arama kurtarma personeli, 174 araç, 290 sağlık personeli, 43 ambulans, 6 hava ambulansının deprem bölgesine gönderildiğini bildirdi.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, depremin ardından ilgili tüm Bakanlık, kurum ve kuruluşlarla koordinasyon sağlandığını, ihtiyaçların temini ve tespiti için çalışmalara başlandığını belirtildi.

Arama kurtarma ve ilk yardım çalışmalarının kesintisiz devam ettiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Deprem bölgesine, 38 ilden yaklaşık bin 275 arama kurtarma personeli, 174 araç, 290 sağlık personeli, 43 ambulans, 6 hava ambulansı gönderilmiştir. Van’a 4 uçakla ekipler gönderilmiş olup 6 uçağın da arama kurtarma ve ilk yardım ekiplerini götürecek şekilde planlaması yapılmıştır.

Ayrıca GSM operatörlerine ait 1 mobil baz istasyonu kurulmuş, çevre illerden de 9 mobil baz istasyonu bölgeye sevk edilmiştir. Başkanlığımızdan 20 kişilik bir teknik heyet Van’a intikal etmiştir.”

Açıklamaya göre kurumlardan sevk edilen ekip ve ekipmanlar şöyle:

”Azerbaycan Hükümeti: 120 kişilik arama kurtarma ekibi. Sağlık Bakanlığı: 2 ambulans uçak, 4 helikopter, sahra hastanesi. Çevre Bakanlığı: 3 arama kurtarma köpeği. Emniyet Genel Müdürlüğü: 88 personel. Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü: UMKE ekibiyle 1 adet şişmehastaneçadırı, 1 hava ambulansı. Kızılay: 96 personel ile Muş, Elazığ ve Erzurum’dan çadır ve aş evi. 2 bin 571 çadır, 7 bin 546 battaniye, 200 soba, 7 seyyar mutfak, 284 mutfak seti, 1 fırın, bin 120 gıda paketi, bin 320 su, 5 jeneratör, 5 bin kumanya. Türk Hava Kurumu: 1 ambulans uçak. Gökçen Havacılık: 1 ambulans. Aras Elektrik: 2 jeneratör, 3 araç. Cumhuriyet Başsavcılığı Cezaevi Müdürlüğü: 3 cezaevi nakil aracı.AnkaraBüyükşehir Belediyesi: 20 kişilik arama kurtarma ekibi, 3 arama kurtarma köpeği. Konya Büyükşehir Belediyesi: 7 personel, 1 araç. GEA: 20 arama kurtarma personeli. AKUT: 40 arama kurtarma personeli. Türksat: 2 personel.Deniz FeneriDerneği: 60 ev Erzurum’dan yola çıktı. Kimse Yok mu?: 1 kamyon battaniye. Ulusal Acil Durum Arama Kurtarma Derneği (NESAR): 10 kişilik arama kurtarma ekibi. Şanlıurfa DEDAŞ: 9 personel, 3 araç ve 2 jeneratör.”

TSK 10 taburla deprem bölgesinde

Genel Kurmay Başkanlığı, Van ve çevresinde meydana gelen deprem için 5 taburun devrede olduğun yarın da 5 taburun daha deprem bölgesinde olacağını açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) deprem bölgesinde arama, kurtarma ve çadır kurma faaliyetlerine başladığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığıinternetsitesinden yapılan açıklamada, şöyle denildi:

”Deprem bölgesine yardım kapsamındakiTSKfaaliyetleri, 22 numaralı basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulmuştur. Bahse konu yardım faaliyetlerine ilave olarak 2 tabur ile Van’da arama, kurtarma ve çadır kurma faaliyetleri, 4 Doğal Afet Yardım Taburu ile Erciş bölgesinde arama ve kurtarma faaliyetleri başlatılmıştır. Van ve Erciş bölgesine 24 Ekim 2011 günü ilave 5 tabur sevk edilecektir. İlave görevlendirmelerle birlikte, arama ve kurtarma çalışmalarına destek sağlamak üzere toplam 8 uçak, 7 helikopter bölgede görev yapmaktadır.”

En büyük can kaybı kahvehanelerde oldu

Van’ın Erciş ilçesini enkaz haline getiren depremde en fazla can kaybının yaşandığı yerlerden biri de kahvehaneler oldu.

Pazar gününü hükümet konağının etrafındaki kahvehanelerde geçiren yüzlerce kişi, enkaz altında kaldı. Şu ana kadar kahvehane enkazlarından 15 ceset çıkarılırken, 100′den fazla kişi kurtarılmayı bekliyor.

GECE NİŞANLANDI, SABAH VEFAT ETTİ

Erciş’tekidepremtrajik olaylara da sahne oldu. Alınan bilgilere göre, bir ay önce askerden geldiği öğrenilen Fatih Dinler (21), ailesinin teşvikiyle kendisine yeni bir hayat kurmaya karar verdi. Kendi mahallesinden tanıdığı sevdiği kızla dün gece nişanlanan Dinler, bugün öğlene doğru arkadaşlarıyla birlikte kahvehaneye gitti. Evlilik hayaliyle mutluluğunu arkadaşlarıyla paylaşan Fatih Dinler, depremle birlikte enkaz altında kaldı. Yaklaşık 4 saat kurtarılmayı bekleyen Dinler, akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

Van’ın köylerinde 40 kişi öldü

Van’da meydana gelen deprem şehir merkezlerinin yanı sıra kırsal alanda da ciddi hasara yol açtı. Van merkez ve Erciş’e bağlı Alaköy, Mollakasım, Dağönü, Aravan ve Canik köylerinde 40 kişi hayatını kaybetti.

Ulaşım zorluğu sebebiyle uzun süre bilgi alınamayan köylerde çok sayıda ev ve ahırın yıkıldığı öğrenildi. Depremde köylerdeki yüzlerce hayvan da telef oldu.

Dünya liderlerinden taziye mesajı yağdı

Van’da meydana gelen deprem dolayısıyla dünya liderlerinden, hayatını kaybedenlerin ailelerine, Başbakan Erdoğan’a ve Cumhurbaşkanı Gül’e başsağlığı mesajları yağıyor. Taziye mesajı gönderenler arasında ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç, Kosova Başbakanı Haşim Taçi,AzerbaycanCumhurbaşkanı İlham Aliyev, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambrinidis, ABD’ninAnkaraBüyükelçisi Francis Ricciardone bulunuyor.

En çok ihtiyaç duyulan malzemeler

Van’da meydana gelen depremin ardından Türk Kızılay’ı alarma geçti. Bölgenin özellikle battaniye, çadır ve içme suyu ihtiyacı bulunuyor.

Van Tavanlı merkezi 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından Türk Kızılay’ı alarma geçti. Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Kızılay, “Ankara’daki Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi’nde bir kriz masası oluşturulduğu”nu açıkladı.

Kızılay’ın Erzurum, Muş ve Elazığ Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezlerinden çok sayıda malzeme gönderildiği bildirilen açıklama şöyle:

“Yerel lojistik merkezlerinden çok sayıda çadır, battaniye ve gıda malzemesi bölgeye doğru yola çıkarıldı. Türk Kızılayı’nın ekipleri bölgede durum ve ihtiyaç tespit çalışmalarına devam ediyor. Bölgedeki kan merkezleri de yaralılar için gerekli kanı ulaştırmak için çalışmalarına başladı. Bölgede arama kurtarma ekipleri, iş makinaları ve içme suyu ihtiyacı bulunuyor.”

Yardım malzemelerinin bölgeye aktarımı için tüm hazırlıkların tamamlandığı ifade edilen açıklamada, “Türk Kızılayı bölgedeki gelişmeleri yakından takip etmektedir” denildi.

Van’da 400 mahkum firar etti

Van’da meydana gelen deprem sırasında, M tipi cezaevinde kalan yaklaşık 400 mahkum güvenlik açısından cezaevinin bahçesine çıkarıldı. Bahçede fırsattan istifade ederek cezaevinden kaçan 50′ye yakın mahkum, ailelerini ziyaret edip geri döndü.

Pakistan’dan Türkiye’ye yardım eli

Doğal felaketlerden çok çeken ve Türkiye’yi her seferinde yanında bulan Pakistan, Van’daki deprem nedeniyle yardım elini uzattı. Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Türk kardeşlerinin acısını yüreğinde hisseden Pakistan’ın çadır ve ilaçtan oluşan ilk yardım malzemeleri ile tıp uzmanlarını Türkiye’ye gönderme kararı aldığı bildirildi. Sözkonusu uzmanları ve malzemeleri taşıyan kargo uçağının yarın sabah erken saatlerde bölgeye ulaşacağı da kaydedildi.

Enkazdan bir çocuk sağ çıkarıldı

Van merkez Maraş caddesindeki enkazdan bir kız çocuğu sağ olarak çıkarıldı.

Bölgede telefon görüşmeleri ücretsiz

Türk Telekom, deprem bölgesindeki abonelerine bugün ve yarın iş, ev ve ankesörlü telefonlardan ücretsiz konuşma desteği sundu.

Türk Telekom’dan yapılan açıklamada, şirketin,depremfelaketiyle sarsılan Van’da telefon veinternetiletişimini kesintisiz sürdürmeye devam ederken, deprem dolayısıyla mağdur olan müşterilerine de destek olduğu bildirildi.

Açıklamada, bu kapsamda deprem bölgesindekiTürk Telekommüşterileri için ev, iş ve ankesör telefonlarından bugün ve yarın şehir içi ve şehirler arası yönüne yapılan aramaların ücretsiz olacağı belirtildi.

Van’da salı ve çarşamba günü yağış var

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Van’da yarın hava sıcaklığı gece 1, gündüz 15 derece olacak

Salı akşamı ise hava sıcaklığı iki derece artacak ve 3 derece olacak. Gündüz 13 derece olması beklenen Van’da yağmur bekleniyor. Aynı şekilde çarşamba günü de gece 3 gündüz 11 derece olacak şehir merkezinde yağmur görülecek.

Tatvan ve köylerinde okullar tatil

Bitlis’in Tatvan ilçesi ve köylerinde okulların 1 gün tatil edildiği bildirildi.

Tüm Türkiye Van için seferber oldu

Van’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem haberinin duyulmasının ardından tüm Türkiye bölgeye yardım ulaştırmak için seferber oldu.

Vatandaşlar enkaz altında kalan yaralıları kendi çabalarıyla kurtarmaya çalışırken çeşitli illerden de deprem bölgesine yardım ekipleri gönderiliyor. Aynı acıyı 17 Ağustos 1999′da yaşayan Kocaeli’nin de aralarında bulunduğu illerden kurtarma ekipleri ve yardım malzemeleri yola çıktı.

Türk Kızılayı da Ankara, Elazığ, Erzurum, Muş, Adana, Diyarbakır, Ağrı ve Manisa bölge afet müdahale ve lojistik merkezlerinden çok sayıda uzman personel ve afet malzemesi bölgeye gönderdi.

İlk anda sevk edilen 1,163 çadır, 4,250 battaniye, 100 katalitik soba, 1,040 gıda kolisi ve 500 kumanya bölgeye ulaştı. Bunların yanı sıra gönderilen iki mobil fırın ve Türk Kızılayı’nın Van’daki aşevi de afetzedeler için yemek çıkaracak.

Erciş’e ulaşan ilk 50 çadırın kurulumuna da başlanırken, Türk Kızılayının bölgedeki kan merkezlerinden de yaralılar için gerekli kan ürünleri afet bölgesinin civarındaki hastanelere ulaştırılıyor. İhtiyaç duyulacak ek malzemenin bölgeye ulaştırılması için de tüm hazırlıkların tamamlandığı belirtiliyor.

İşte seferber olan bazı iller:

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı İdare Şube Müdürü Kadir Köktürk, Kocaeli’den 22 kişilik arama kurtarma ekibinin Van’a gönderildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk etapta 26 kişiden oluşan arama kurtarma ekibi bölgeye gönderiliyor.

Adana’dan 50 kişilik, Konya’dan 24, Rize’den 30 kişilik, Adana’dan 50 kişilik arama kurtarma ve 10 kişilik Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi Van’a gönderildi.

Tunceli’den bölgeye ilk etapta İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden 2 arama-kurtarma ekibi, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğünden 4 ilk yardım ekibi ve 4 ambulans, Devlet Hastanesinden 5 uzman, 2 pratisyen ve 1 psikolog ile 1 UMKE ekibinin gönderildi.

Türk Kızılayının Kars ve Sarıkamış şubelerine bağlı 5 kişilik ekip ile 2 ikram aracı, Van’ın Erciş ilçesine hareket etti.

Sivas Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri depremin meydana geldiği Van’a hareket etti.

İl Afet Acil Durum Müdürü Naif Ekinci, gazetecilere yaptığı açıklamada, deprem bölgesine 12 kişilik arama kurtarma ekibi ve 2 arama kurtarma aracı gönderdiklerini bildirdi.

Van’da acı bilanço: 80 ölü, 400 yaralı

Van’da Tabanlı köyü merkezli 7.2 büyüklüğündeki depremde gelen son bilgilere göre çoğunluğu Erciş’te olmak üzere 80 kişi hayatını kaybetti, 400 kişi de yaralandı.

ERDOĞAN DEPREM BÖLGESİNE HAREKET ETTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, depremin merkez üssü olan Van’a gitmek üzere İstanbul’dan ayrıldı. Saat 16.30 sıralarında evinden çıkan Erdoğan, önce annesinin kabrini ziyaret etti. Yaklaşık yarım saat mezarlıkta kalan Erdoğan, buradanAtatürkHavalimanı’na geçti. Erdoğan, DAP uçağıyla Van’a hareket etti. Herhangi bir açıklama yapmayan Başbakan’a Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar eşlik etti.

UMKE EKİPLERİ, VAN’A GİTTİ

Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), saat 18.00′de tıbbi malzemeler ile Ankara Esenboğa Havaalanı’ndan deprem bölgesi Van’a hareket etti.

112 EKİPLERİNE ÇAĞRI

İstanbul’da görev yapan 112 Hızır Acil Ekipleri’ne deprem bölgesine gitmeleri için çağrı yapılıyor. Van’da meydana gelen depremde gönüllü olarak görev yapmaları için acil yardım çağrısı yapılan personelin saat 19.00′a kadar komuta merkezinde hazır olmaları istendi.

ELEKTRİK KONTROLLÜ VERİLİYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Van’daki deprem bölgesine kontrollü olarak elektrik verdiklerini, hastanelerin elektrik ihtiyacını karşıladıklarını bildirdi.

AKUT EKİPLERİ DEPREM BÖLGESİNDE

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ekiplerinin, deprem bölgesine ulaşmaya başladığı bildirildi. AKUT’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, derneğin Bingöl, Erzurum, Trabzon ve Giresun ekipleri deprem bölgesine ulaşmaya başladı. Ankara ve Kocaeli ekipleri de Van’a gitmek üzere yola çıktı.

50 YARALI ADİLCEVAZ’A SEVK EDİLDİ

Van’daki depremin ardından Erciş ilçesinde yaralanan vatandaşlar, Bitlis’in Adilcevaz ilçesine sevk edildi. Ambulanslar ve özel araçlarla Adilcevaz’a getirilen 50 yaralının ilk tedavileri yapıldı. Durumu ağır olanlar Bitlis ve Tatvan’daki hastanelere sevk ediliyor.

KİMSE YOK MU, EKİP GÖNDERDİ

Kimse Yok Mu Derneği, deprem bölgesine acil operasyon ekibi gönderdi. Dernekten yapılan yazılı açıklamada, deprem bölgesine acil operasyon ekibi gönderildiği, Erzurum ve Ankara şubelerinden de bölgeye çadır, su, battaniye ve gıda yollandığı kaydedildi.

TWITTER’DAN YARDIM İSTİYOR

Van’da meydana gelen depremin ardından enkaz altına akrabaları olan bir kişi, Erciş ilçesinde yıkılan evin adresini vererek yardım istiyor.

Twitter’da çok sayıda kişi tarafından yeniden “tweetlenen” mesajda, teyzesi ve kuzenlerinin enkaz altında olduğunu belirten kişi, adres olarak “Zeynel Caddesi, aydınlar apartmanı” mevkiini verdi.

Adresi, “Erciş Çarşı’nın içinde postanenin önündeki apartman” olarak da tarif eden Twitter kullanıcısı, teyzesi ve kuzenleriyle telefonla irtibat kurduğunu belirtiyor. Aynı kişi, enkaz altında olduğu belirtilen kişinin isimlerinin ise Zeynep ve Aynur Karataş olarak açıkladı.

İSRAİL’DEN TÜRKİYE’YE YARDIM TEKLİFİ

Türkiye ile aralarında diplomatik ilişkisi durma noktasına gelen İsrail yönetimi, Van’da meydana gelen depremin ardından Türkiye’ye yardım teklifinde bulundu. İsrail Savunma bakanı Ehud Barak, depremin ardından yaptığı açıklamada İsrail’in Türkiye’ye “gerekli her türlü yardımda bulunma” teklifi yapacaklarını söyledi. Barak’ın Savunma Bakanlığı’nın diplomatik departmanı direktörüne İsrail’in teklifini iletmesi için talimat verdiği kaydedildi.

Türkiye de ilişkilerin bozuk olduğu dönemde İsrail’in Carmel Dağları’nda çıkan yangın için yangın söndürme uçaklarını göndermişti.

GENELKURMAY 3 UÇAK TAHSİS ETTİ

Genelkurmay Başkanlığının, Van’daki depreme acil müdahale için 3 nakliye uçağını Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) emrine tahsis ettiği bildirildi.

AA muhabirinin, Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığından aldığı bilgiye göre, iki uçak Ankara Güvercinlik Askeri Havaalanı’nda, 1 uçak da Diyarbakır’da hazır bekletiliyor.

ERCİŞ’TE 30 BİNA ÇÖKTÜ, ÖLÜ SAYISI 30

Van’da meydana gelen deprem Erciş ilçesindeki 80 binayı yıktı. İlk belirlemelere göre, ölü sayısı 30′a ulaşırken, onlarca yaralı çevre il ve ilçelere sevk edildi.

ARTÇI DEPREM SAYISI 33 OLDU

Uzmanlar Van’daki depremin ardından artçı depremlerin 3-4 gün sürebileceğini bildirirken, şu an itibariyle bölgede toplam 33 artçı sarsıntı daha meydana geldi. Van’da büyük yıkıma neden olan 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından, en büyüğü 5.5 olmak üzere 33 artçı deprem daha gerçekleşti.

BAKAN YILDIRIM: BİZ DE VAN’A HAREKET EDİYORUZ

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Van’da bir deprem meydana geldiğini anımsatarak, ”Depremin şiddeti 7.2 olarak Kandilli Rasathanesince açıklandı. Merkez üssünün Erciş civarında olduğu tespit edildi” diye konuştu.

Konuyla ilgili bilgilerin gelmeye devam ettiğini ifade eden Yıldırım, ”Ankara’da afet koordinasyon merkezi şu anda çalışmalarını sürdürüyor. Sayın Başbakanımız Van’a hareket etmek üzere. Tabi detaylı açıklamayı sayın Başbakanımız havaalanında yapacak. Depremde dolayısıyla acil yardıma ihtiyacı olan o bölgedeki vatandaşlarımız, kendilerine ulaşılabilmesi, yardım yapılabilmesi için 112-155′e mesaj atabilirler, arayabilirler. Bu bütün operatörler için geçerli ve sabit operatör için de geçerli. Bu şekilde afet koordinasyon merkezi gerekli erişimi daha kısa sürede onlara sağlamış olacaktır. Tekrar geçmiş olsun. Ümit ederiz kaybımız asgari düzeyde olur. Havaalanı çalışıyor. Herhangi bir sorun yok. Biz de Van’a hareket ediyoruz.”

EĞİTİME 1 HAFTA ARA VERİLDİ

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (YYÜ), kentte yaşanan 7.2′lik depremin ardından eğitime bir hafta ara verildi.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sadece kampüs içinde 3 binada hafif çaplı hasar olduğunu, yaralanma veya can kaybı yaşanmadığını bildirdi.

ATALAY’DAN İLK AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van’da meydana gelen deprem nedeniyle il merkezinde 10 bina, Erciş’te 25-30 bina ve bir öğrenci yurdunun yıkıldığını bildirdi.

Beşir Atalay, ”Van merkezde 10 civarında bina yıkılmış, Erciş’te 25-30 arası bina, biri de yurt, yıkılmış durumda. Merkeze bağlı bazı köylerde Alaköy, Mollakasım köyü gibi birkaç köyümüzde belki biraz daha fazla hasar olabilir. Köylerle ilgili henüz tam bir tespit yapılmış değil ama şu anda Valimiz helikopterle köylerle ilgili çalışmalarını sürdürüyorlar” diye konuştu.

İlk andan itibaren yakın bölge illeri başta olmak üzere hem AFAD’ın hem sağlık teşkilatının hem de Kızılay’ın bütün imkanlarının seferber edildiğini bildiren Atalay, Türk Kızılayı’nın Muş, Elazığ ve Erzurum’daki büyük depolarından malzeme taşıyan tırların bölgeye hareket ettiğini bildirdi. Atalay, ”Hava soğuk olduğu için öncelikle gerek şehirde gerek köylerde çadır, katalitik soba gibi ve gıda gibi destekler öncelikle götürülüyor” dedi.

SİİRT’TEN İLK YARDIM EKİBİ GİTTİ

Van’da meydana gelen deprem nedeniyle Siirt’ten ilk yardım ekibi UMKE yola çıktı. Sağlık İl Müdürü Dr. Erol Emre Ömür, ilk yardım ekibi olarak 3 uzman doktor, bir psikolog ve 8 kişilik yardım ekibinin Van’a hareket ettiklerini söyledi.

ERCİŞ’TE 10 ÖLÜ, 60 YARALI

Van’da meydana gelen deprem özellikle Erciş ilçesinde büyük hasara yol açtı. İlk belirlemelere göre, Erciş’te 10 kişi hayatını kaybetti, 60 kişi yaralandı. Enkaz altından kurtarma çalışmaları sürüyor. Can kaybının artmasından endişe ediliyor.

Alınan bilgilere göre, Erciş’teki Çınarlı Mahallesi ile Atatürk ve Kışla caddelerinde büyük hasar meydana geldi, birçok bina yıkıldı. Zeylan Caddesi’ndeki Eroğlu Apartmanı, Atatürk Caddesi’ndeki 5 katlı otel, Van Yolu Caddesi’ndeki 3 bina adeta yerle bir oldu.

1 KIZ ÇOCUĞU HAYATINI KAYBETTİ

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, merkez üssü Van olan 7.2 büyüklüğündeki depremde, Bitlis’in Adilcevaz ilçesine bağlı Aydınlar Beldesinde enkaz altında kalan bir kız çocuğunun hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bitlis Vali Nurettin Yılmaz AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van’da meydana gelen ve Bitlis’te de şiddetli şekilde hissedilen depremde, Adilcevaz ilçesine bağlı Aydınlar Beldesinde 8 yaşında bir kız çocuğunun enkaz altında kalarak hayatını kaybettiğini söyledi.

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU VAN’A GİDİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 7,2 büyüklüğünde depremin olduğu Van’a gideceği bildirildi.

CHP’den yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun Van’da meydana gelen deprem nedeniyle başta Van olmak üzere depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun, yaralılara da acil şifalar dilediği ifade edildi. Yalova’da incelemelerde bulunan Kılıçdaroğlu’nun yarın geçmiş olsun demek ve incelemelerde bulunmak, depremin zararlarını yerinde görmek üzere Van’a gideceği belirtildi.

İHSANOĞLU: TÜRK HALKININ BAŞI SAĞOLSUN

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Van ilinde meydana gelen deprem felaketi ile ilgili bir mesaj yayınladı. İhsanoğlu Türk halkına baş sağlığı dileklerini iletti. Genel Sekreter mesajına şöyle devam etti: “Eminim ki Türkiye Resmi ve Sivil bütün kurumlarıyla elele vererek büyük bir düzen içerisinde yaralarını hızla saracaktır. İhtiyaç halinde 1999 depreminde olduğu gibi İİT ve tüm bağlı kurumlarıyla işbirliği ve yardıma hazır olduğumuzu belirtir, bu acı günde İslam Dünyası adına tüm Türk halkına başsağlığı dileklerimizi sunarız”

DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ 7.2

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, Van Tabanlı’daki depremin büyüklüğünü ve yerini doğru verdiklerini dile getirerek, ”Büyüklüğünü ilk olarak yerel olarak verdik, daha sonra revize ettik” dedi.

Erdik, yaptığı açıklamada, depremin büyüklüğü konusundaki farklı bilgilere işaret ederek, Enstitü olarak süratle hareket ettiklerini ifade etti.

”Depremin büyüklüğünü ve yerini doğru verdik. Büyüklüğünü ilk olarak yerel olarak verdik, daha sonra revize ettik” diyen Erdik, 6.6 büyüklüğün yerel olduğunu, daha sonra moment büyüklüğünü 7.2 olarak revize ettiklerini söyledi.

Erdik, depremlerde önemli olanın büyüklük değil, şiddet olduğuna da dikkati çekerek, ”Van’da şiddet 8 mertebesinde. 9 şiddetinin görüldüğü yerler de var” dedi.

16 ARTÇI DEPREM MEYDANA GELDİ

Van’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından son iki saat içinde büyüklükleri 2.9 ile 5.5 arasında değişen 16 artçı meydana geldi.

Tabanlı köyündeki depremin ardından, Ilıkaynak’ta 5.4, Gedikbulak’ta 4.0 ve 5.5, Kurubaş’ta 4.7, Halkalı’da 4.3 ve 5.5, Güvençli’de 4.3, Özyurt’ta 2.9, 3.8, 4.2 ve 4.3, Yukarıgölalan’da 4.1, Kuşçu Muradiye’de 3.7, Çolpan’da 4.0, Mollakasım’da 3.7, Durukkaş Muradiye’de 3.6 büyüklüğünde 16 artçı daha ölçüldü.

ÇADIR VE BATTANİYE GÖNDERİLİYOR

Van’da meydana gelen deprem sonrası Erzurum’dan bölgeye arama kurtarma ekipleri ve temel ihtiyaç maddeleri gönderilmeye başlandı. Kızılay Erzurum Bölge Müdürlüğü tarafından deprem bölgesine öncü ekipler gönderildi.

Erzurum Kızılay Bölge Müdürlüğü yardım deposundan alınan bilgiye göre, bölgeye temel ihtiyaç maddeleri gönderilmek üzere hazırlıklar yapıldığı öğrenildi. Depremin etkili olduğu bölgede, vatandaşların geceyi rahat geçirmesi için katalitik soba, battaniye, çadır ve temel ihtiyaç maddeleri gönderilecek.

ENKAZ ALTINDAN KURTARILMAYI BEKLİYORLAR

Van’ın Erciş ilçesinde Vanyolu Caddesi, Zeylan Caddesi ve Beyazıt Mahallesi’nde çok sayıda apartman çökerken, enkazlarda çok sayıda vatandaş kurtarılmayı bekliyor.

25 APARTMAN VE 1 YURT ÇÖKTÜ

Kızılay, Erciş’te büyük hasar olduğunu, 25 apartman ve bir öğrenci yurdunun çöktüğünü açıkladı.

Kızılay, Van’da meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından acil olarak harekete geçti. Ankara’daki Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi’nde bir kriz masası oluşturuldu, Erzurum, Muş ve Elazığ yerel afet müdahale ve lojistik merkezlerinden çok sayıda çadır, battaniye ve gıda malzemesi bölgeye doğru yola çıkarıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, depremin ardından Van Valisi Münir Karaloğlu’ndan bilgi aldı. Van Valisi Karaloğlu, kendisini telefonla arayan Cumhurbaşkanı Gül’e, Van’da meydana gelen depremle ilgili bilgi verdi.

UÇUŞ TRAFİĞİ ETKİLENMEDİ

Van’da meydana gelen depremin havaalanındaki ulaşımı etkilemediği, uçuş trafiğinin sürdüğü bildirildi. AA muhabirinin Devlet Hava Meydanları İşletmeleri yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Van’da meydana gelen depremin ardından havaalanında uçuş trafiğine engel herhangi bir durum olmadı. Yetkililer, havaalanının ulaşıma açık olduğunu ve sadece havaalanında bulunan binalarda az miktarda hasar olduğunu belirtti.

ELEKTRİKLER KESİLDİ

Van ve Erciş’te elektrikler kesildi. Alınan bilgilere göre, özellikle Erciş’te ciddi hasar meydana geldi. Çınarlı Mahallesi ile Atatürk ve Kışla caddelerinde büyk hasar meydana geldi, bir çok bina yıkıldı. Eski binaların yanı sıra 5 yeni bina da çöktü. Enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları sürüyor.

DEPREM ÇOK ŞİDDETLİ

Kandilli Rasathanesi depremin çok şiddetli sıkalasında yer aldığını bildirdi. AA muhabirinin Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Van’da meydana gelen deprem çok şiddetli sıkalasında yer alıyor.

Yetkililer depremin yerel büyüklüğünün 6.6, moment büyüklüğünün de 7.2 olduğunu belirtti.

SAĞLIK EKİPLERİNE TAKVİYE YAPILIYOR

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Van’da meydana gelen depremle ilgili ”Bölgeye süratle sağlıkla ilgili güçlerimizi intikal ettiriyoruz” dedi. Akdağ, “Genel müdürümüzle ve Beşir Atalay ile görüştüm. Bizim acil ambulans uçaklarından biri Ankara’dan havalanmak üzere. Yanında uzman arkadaşlarımızla birlikte Erzincan’a gelecek, ben de havaalanında hazır olacağım. Van’a intikal edeceğim. Ne kadar hasar var, durum nedir şu anda bende de sağlam bir bilgi yok. Zaten bu bilgileri bizim Başbakanlık Kriz Merkezi bildirir. Beşir Atalay bakanımız da şimdi süratle Van’a hareket edecek. Biz Sağlık Bakanlığı açısından olaya baktığımızda bölgedeki helikopterlerimizi süratle oraya hareket ettiriyoruz. Beni götürecek ambulans uçakla birlikte başka bir ambulans uçak daha hareket edecek. Çevre illerden de ulusal, tıbbi kurtarma ekiplerimiz Van’a doğru hareket etmiş durumdalar. Helikopterle biliyorsunuz gece uçuşu yapamıyor. Gündüz yapabileceği kadar hizmet edecek onun dışında karayoluyla gerekirse nakilleri yapacak. Biz bölgeye süratle sağlıkla ilgili güçlerimizi intikal ettiriyoruz. Ama nedir durumun büyüklüğü bizim de şu anda net bir haberimiz yok” şeklinde konuştu.

İLK RESMİ AÇIKLAMA

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından yapılan açıklamada, ”Deprem, Van ve ilçelerinde çok kuvvetli hissedilmiş olup, ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirmiştir” denildi.

2 DEPREM DAHA

Kandilli Rasathanesi’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Halkalı köyünde saat 14.32′de 5.5, Kurubaş köyünde ise saat 14.10 itibariyle 4.7 büyüklüğünde iki deprem daha ölçüldü.

KIZILAY HAREKETE GEÇTİ

Kızılay, Van’da meydana gelen depremin ardından bölgedeki depolarından bölgeye çadır, battaniye ve diğer yardım malzemelerini göndermeye başladı.

Van’dan meydana gelen depremin ardından, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ın talimatıyla bütün birimler acil duruma geçti. Kızılay Afet Operasyon merkezinde gelişmeleri takip etmek için kriz masası oluşturuldu.

Erzurum başta olmak üzere yerel lojistik depolarından çadır, battaniye ve diğer ihtiyaç malzemeleri de Van’a gönderilmeye başlandı. Bu arada Van’da bulunan bir ekip de ihtiyaç ve durum tespiti çalışmasını sürdürüyor, bu tespite göre yardımlar koordine edilecek.

VALİLERDEN AÇIKLAMA GELDİ

Kars Valisi Ahmet Kara, Van’daki depremin Kars’ın Sarıkamış ilçesinde hissedildiğini ifade ederek, ”Zarar ziyanımız yok. Deprem Sarıkamış ilçemizde hissedildi. Ben de şu an ilçede Sarıkamış Kaymakamımız ile gerekli incelemeyi yapıyoruz” diye konuştu.

Ardahan Valisi Mustafa Tekmen de, şu ana kadar kendisine ulaşan olumsuz bir durumun olmadığını belirterek, ”İnşallah depremin merkezi olan Van bölgesinde de önemli bir sorun olmamıştır” dedi.

ERDOĞAN GİDİYOR

İstanbul’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü programlarını iptal ederek Van’a hareket etti. Ankara’da bulunan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da Van’a gitti. Atalay, “Bölgedeki tüm birimlerimizi harekete geçirdik. Afet Koordinasyon Kurulu’nu orada toplayacağız” dedi.

ERCİŞ’TE HASAR BÜYÜK

Van’da meydana gelen depremin kentin yanı sıra ilçelerde de ciddi hasara yol açtığı bildirildi. Alınan bilgiye göre, depremin Erciş’te çok sayıda binanın yıkılmasına neden oldu, özellikle Vanyolu ve Beyazıt mahallelerinde ciddi hasara yol açtı.

İlçedeki çok sayıda eski ve çok katlı binanın yıkıldığı, enkaz altında kalanlar olduğu, bazı yerlerden duman yükseldiği belirtildi. Telefon ve elektrik hatlarının çalışmadığı ilçede, bazı yolların kapandığı, ilçedeki hastanenin yetersiz kaldığı öğrenildi. Muradiye ilçesinde de binalarda çatlaklar oluştuğu, vatandaşların sokaklara çıktığı ifade edildi.

YARALILAR HASTANELERE ULAŞTIRILIYOR

Van’daki deprem nedeniyle yaralanan yaklaşık 50 kişi, hastaneye getirildi. Alınan bilgiye göre, depremde yıkılan bazı ev ve iş yeri enkazından çıkarılan yaralılar, hastanelere ulaştırılmaya başlandı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle hastalar bahçeye taşındı. Depremdeki enkazdan yaralı kurtarılan yaklaşık 50 kişiye ilk müdahaleleri hastane bahçesinde yapılıyor. Yaralılar arasında emniyet ve jandarma görevlileri de bulunuyor.

Enkazdan çıkarılan ve henüz sayıları tespit edilemeyen diğer yaralılar ise askeri ve sivil ambulanslarla çevre illere sevk ediliyor. İl merkezinde jandarma ile çevik kuvvet ekipleri, yıkılan binalara vatandaşların girmesini engellemek için güvenlik önlemi aldı.

O ANI ANLATTI

Van’da meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem Iğdır’da da hissedildi. Deprem sebebiyle paniğe kapılan vatandaşlar kendini dışarıya attı. Depremden korkan vatandaşların iş yerlerinin ve evlerinin önünde bekledikleri görüldü. İş yeri Sahibi Bülent Mutlu, “Elektrik dükkanımda oturuyordum bir anda başım dönmeye başladı. Hiç deprem olduğu aklıma gelmedi. Avizelerin çok sallandığını görünce kendimi dışarı attım hala çok korkuyorum” dedi.

2 BÜYÜK DEPREM DAHA

Kandilli Rasathanesi, Van Tabanlı köyündeki 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Ilıkaynak ve Gedikbulak köyleri merkezli iki deprem daha ölçüldüğünü bildirdi.

Kandilli Rasathanesi’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Merkeze bağlı Ilıkkaynak köyünde saat 13.48′de 5.4, merkeze bağlı Gedikbulak köyünde ise saat 13.56 itibariyle 5.5 büyüklüğünde iki deprem daha ölçüldü.

CAMİLERİN MİNARESİ YIKILDI

Merkez üssü Van olan ve Muş, Batman Diyarbakır gibi illerde hissedilen 6.6 büyüklüğündeki depremden ötürü Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Sarıpınar beldesi ve Adıvar köyünde bulunan camilerin minarelerinin yıkıldığı öğrenildi.

DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ KAFA KARIŞTIRDI

Van’da meydana gelen depremin büyüklüğü ile ilgili farklı kurumlardan farklı bilgiler geliyor. Kandilli Rasathanesi’nin 6.6 olarak açıkladığı Van Tabanlı’daki depremin büyüklüğünü ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi 7,3 olarak açıkladı. Deprem, Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi’nde ise 7.0 olarak ölçüldü.

BİRÇOK İLDE HİSSEDİLDİ

Van’da meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem Diyarbakır, Şırnak, Siirt, Batman, Mardin, Erzurum, Kars, Iğdır, Ardahan ve Ağrı ile Irak’ın kuzeyindeki Duhok ve çevre yerleşim birimlerinde de hissedildi. Deprem bölgede paniğe neden olurken bazı vatandaşların ev ve iş yerlerinden dışarı çıktığı görüldü.

Kazım Karabekir Caddesi’nde bulunan 7 katlı binanın çökmesi sonucu bazı vatandaşlar enkaz altında kaldı. İtfaiye ekipleri enkaz altındaki vatandaşları kurtarmaya çalışıyor.

Van’da, merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü merkezli 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yaklaşık 25 saniye süren depremde Van merkezde evlerin yıkıldığı, vatandaşların panikle sokağa çıktığı görüldü. İlde artçı depremler sürüyor.

—kaynak; beyazgazete

Bu haber 23 Ekim 2011 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.