Vatan Yahut Silistre- Namık Kemal-Kitap özeti


Kitabın Adı:Vatan Yahut Silistre
Kitabın Yazarı: Namık Kemal
Kitabın Yazılma Yılı: –.
Kitabın Yayınevi: Gökşin Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 1998
Sayfa Sayısı:130 sayfa
Kitabın Konusu: Rusların 1854 yılında General Schilder komutasında Silistre kalesine saldırdılar düzenlemesi etrafında gelişmektedir.

Kitabın Özeti:
Rusların 1854 yılında General Schilder komutasında Silistre kalesine saldırdılar düzenlemesi etrafında gelişmektedir. General Schilder’in başarısızlığı, Türk kale komutanı Musa Paşa’nın fedakarlığı ve kahramanlığı, Alman Grach’ın Savunma stratejisi dramda yer almamaktadır. Oyun daha çok hayal ürünüydü, bir de oyunda aşk hikayesi geçmektedir. Önemli olan, Türk milletinin bu oyun sayesinde Arapça ismiyle “vatan” kavramının bilincine varmasıdır. O güne kadar bu anlayıştan yoksundurlar. Oyunun 1870 – 1871 Alman-Fransız savaşının etkisiyle yazıldığı sanılmaktadır.

Kitabın Yorumu:Dil ve üslup bakımından Kemâl Bey’in diğer edebi eserlerinde ve İbret’te ortaya koyduğu ilkeler doğrultusundadır. Oyunun bütün eksiklerine rağmen sahnede bu kadar başarı kazanması bu nedenledir.

Bu haber 20 Ocak 2013 tarihinde tarafından HAKKINDA BİLGİLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.