yön bulma yöntemleri


Yön nasıl bulunur, Yön bulmak için, yön bulma yöntemleri ve araçları nelerdir, Yön bulma yöntemleri ve araçları, Yön bulma yöntemleri nedir, Yön bulma yöntemi, Yön bulmada kullanılan yöntemler, Yön bulmada kullanılan çeşitli yöntemler, Yön bulma teknikleri, yön bulma yöntemleri nelerdir

Yön bulma yöntemleri nelerdir

Yıl içerisinde gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde – bu tarihlere Ekinoks da denir – bulunduğumuz yerde Güneş’in doğduğu taraf Doğu’dur. Sağ kolumuzu Doğu’ya doğru uzatırsak, solumuz Batı, önümüz Kuzey ve arkamız Güney yönünü gösterir. Yönlerimiz bu şekilde belirlenmiştir. Diğer belli başlı yön bulma yöntemleri ise şunlardır :

1 – Pusula Metodu : Yönümüzü bulmak için en çok pusuladan yararlanırız. Pusulanın aynı doğrultuda ve zıt yönlü bir göstergesi vardır. Bu ibrenin renkli ucu daima Kuzey’i gösterir. (Yakınında bulunan mıknatıs, pusulanın yönünü değiştirir tam doğru yönü gösterememesine neden olabilir.) Pusulada genellikle yönler İngilizce’de bu anlamdaki kelimelerin baş harfleriyle belirtilir. Kuzey – N ( : North ), Güney – S ( : South ), Doğu – E ( : East ) ve Batı – W ( : West )

2 – Çubuk Metodu : 1 m uzunluğunda bir çubuğu yere diker, daha sonra gölgesini izleriz. Gölgenin en kısa olduğu ( öğle vakitlerinde ) andaki yönü Kuzey’i gösterir. ( Güney Yarımkürede Güney’i ). Bunun tam zıt yönü ise Güney yönüdür.

Veya öğle vaktini hiç beklemeden çubuk gölgesinin ilk yerini işaretleriz. Dünya döndükçe – zaman geçtikçe – gölgenin yönü de değişecektir. Daha sonra ikinci bir gölge noktası belirleriz. Birincisine sol, ikincisine sağ ayağımızı basarız. Bu duruşumuzla yüzümüz veya önümüz Kuzey yönü gösterir. Yine bu anda sol ayağımızı bastğımız yerden sağ ayağımızı bastığımız yere çizilen doğru Doğu’yu gösterir.

3 – Camilere Bakarak : Camilerde Mihrab’ın karşısındaki giriş kapısı Kuzey’i gösterir. Minarelerde Şerefe’ye açılan kapılar ( üst kapı ) Güney’e bakar.
Hrıstiyanların ibadet yerleri olan Kiliselerde ise kilisenin çanı, kilisenin batısındadır.

4 – Karınca Yuvalarına Bakarak : Karınca yuvalarının ağzı Güney’i gösterir.

5 – Mezar Taşlarına Bakarak : Müslüman mezarlarında baş taraf Batı’yı, ayaklar Doğu’yu, yüz ise Güney’i gösterir.
Hrıstiyan mezarlarının baş tarafı Güney’i gösterir.

6 – Taşlarda ve Ağaçlardaki Yosunlara Bakarak : Yosunlar taşların ve ağaçların kuzeyinde oluşur / olur.

7 – Kutup Yıldızına Bakarak : Kutup Yıldızı’nı gördüğümüzde önümüz Kuzey, arkamız Güney yönünü gösterir.

google arama örnekleri:
Yön bulma, Yön bulma yöntemleri, Yön bulma yöntemleri nelerdir, Yön nasıl bulunur, Yön bulmak için, yön bulma yöntemleri ve araçları nelerdir, Yön bulma yöntemleri ve araçları, Yön bulma yöntemleri nedir, Yön bulma yöntemi, Yön bulmada kullanılan yöntemler, Yön bulmada kullanılan çeşitli yöntemler, Yön bulma teknikleri, yön bulma yöntemleri nelerdir, çubukla kuzey vb nasıl buluruz, karincalarla yön bulma, karınca yuvalarından nasıl yön bulunur, kutup yıldızı ile yönümüzü nasıl buluruz, kuzey yönünü nasıl buluruz, mezar taşları ile yön bulma yöntemi, yön bulma metodları, yönler ve yön bulma yöntemleri, yönleri bulmak için nelerden yararlanırız, yönlerimizi nasıl buluruz, yönümüzü bulmak için nelerden yararlanırız, yönümüzü nasıl buluruz, pusula ile yönümüzü nasıl buluruz

Bu haber 11 Mart 2014 tarihinde tarafından HAKKINDA BİLGİLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.