Zaro Ağa kimdir? en uzun yaşayan türk türkiyenin en uzun ömürlü adamı insanı hakkında bilgi


ZARO AĞA KİMDİR? HAYATI ÖZ GEÇMİŞİ BİYOGRAFİSİ HAKKINDA BİLGİ AÇIKLAMA KAYNAK;

Zaro_Agha,_de_Turk_ooit_Zaro_Agha,_the_Turk_ever

Zaro Ağa (1774/1777, Bitlis – 29 Haziran 1934, İstanbul), 157 ya da 160 yıl yaşamış, Türkiye’nin en uzun yaşayan insanı ve yabancı kaynaklara göre ise dünyanın en uzun yaşayan birkaç kişisinden biridir. Şerif Mirza aşiretinden olan Zaro Ağa bir Kürttür.

Zaro Ağa, on Osmanlı padişahı, bir cumhurbaşkanı görmüş, altı savaşa katılmış ve bazı kaynaklara göre yedi kez, bazı kaynaklara göre de 13 kez, başka bir kaynağa göre 29 kez evlenmiştir. Beşi kız olmak üzere 13 çocuğu, 29 torunu olmuştur.

zaro aga kimdir

HAYATI;
Zaro Ağa, bazı kaynaklara göre 1774, bazı kaynaklara göreyse 1777′de Bitlis, Mutki, Meydan köyünde doğmuştur. 18. yüzyılın sonlarına doğru İstanbul’a gitmiş ve Selimiye Kışlası, Ortaköy ve Tophane camilerinin inşaatında çalışmıştır. Elli yaşlarında uzun yıllar İstanbul Hamal Topluluğunun başında kalmıştır. Daha sonra operatör Emin Bey’in şehreminliği zamanında belediye serhademeliğine getirilmiş ve bu vaziyeti ölümüne kadar sürdürmüştür. Böylece son günlerini İstanbul’da geçirmiştir ve burada ölmüştür.

Ölümüne yakın ise kapıcılık yapmıştır.

Dünya basının odak noktası olmuş ve dünyanın en uzun yaşayan insanı olarak 1925′te İtalya’yı 1930′da alkol karşıtı bir derneğin daveti üzerine Yunanistan’dan hareket ederek Amerika’yı, 1931′de İngiltere’yi ziyaret etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk ile iki kez karşılaşmış, kadınlara çok fazla hak verdiğinden yakınmıştır.[4] 1925′te Cumhuriyet gazetesinde yer alan bir demecinde ise: Ben ne Şeyh Said denen o mel’unu tanırım ne de adamlarını bilirim. Allah belalarını versin! diyerek dönemin önemli sorunlarından Şeyh Said İsyanı’nı eleştirmiştir.

zaro aga hayatı öz geçmişi doğumu ölümü tarihi

ÖLÜMÜ;
Zaro 29 Haziran 1934 tarihinde Şişli Etfal Hastanesi’nde öldü. Yapılan otopside Zaro Ağa’nın oldukça uzun yaşamasına rağmen tüberküloz, kalp büyümesi, beyinde damar tıkanıklıkları ve üç böbreklilik gibi sağlık sorunlarına sahip olduğu belirlendi.[2] Şişli Etfal Hastanesi başhekimi Rıfat Hamdi’nin açıklamasına göre Zaro Ağa, ölümünden önce 162 yaşında olduğunu söylemiştir.

kaynak; vikipedia

Bu haber 10 Şubat 2015 tarihinde tarafından HAKKINDA BİLGİLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: , ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.