4+4+4 eğitim sistemi meclisten geçtimi?


4+4+4 eğitim sistemi meclisten geçtimi

büyük yankılar uyandıran 12 yıllık yeni eğitim paketinde görüşmeler devam ediyor

TBMM Genel Kurulu’nda 4+4+4 eğitim sistemi olarak bilinen ‘İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine devam ediliyor. Teklifin 23. maddesi üzerindeki görüşmeler üzerine söz alan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın, ‘Arkadaşımız Özgür Özel sakin kişiliğiyle terbiyeli, nazik bir arkadaşımızdır. Komisyonda H.K. isimli biri; ben onun sakalını rahmani sanıyordum ama şeytani sakallı bir arkadaşımız ‘sözleri üzerine, AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, ‘Terbiyesiz’ diye bağırdı. Ağbaba da, Metiner’e ‘Terbiyesiz sensin’ diye karşılık verdi. Bunu üzerine Metiner yerinden kalkarak Ağbaba’ya tokat attı ve boğazını sıktı. CHP ve AK Parti’l vekillerin ayırmaya çalıştığı kavga sırasında, Ağbaba, ‘Kimsin sen, kim bu eşkıya?’ diye bağırdı.

Daha sonra CHP Milletvekili Engin Özkoç da AK Parti sıralarına doğru yürüdü. Özkoç’u CHP’li milletvekilleri sakinleştirdi.

Bu sırada kavgayı görüntüleyen foto muhabirlerine AK Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara, ‘Ne var, neyi çekiyorsunuz, oyun mu oynanıyor?’ diye tepki gösterdi.

Kur’an-I Kerim Seçmeli Ders Olarak Okutulacak
‘Kur’an-ı Kerim’in seçmeli ders olarak okutulması ve imam hatip okullarının orta kısımlarının açılması’ ile ilgili önerge kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin 9. maddesinin görüşmelerinde, AK Parti Grup Başkanvekillerinin imzasıyla önerge verildi.

Kabul edilen önergeyle, ilköğretim kurumları tanımlanırken, ”imam-hatip ortaokulları” da bu tanımda yer aldı. Önergeye göre, ilköğretim kurumları; 4 yıllık zorunlu ilkokullar, 4 yıllık zorunlu ve farklı programlar arasında tercihe imkan veren ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarından oluşacak.
———

Eğitimde “4+4+4” düzenlemesi yaşanan büyük bir kavgayla kabul edildi. Salona 100 kişiyle gelen AK Parti milletvekilleri ile CHP ve MHP ‘li vekiller arasında yumruklaşma oldu. Sandalyeler parçalandı, vekiller birbirlerine su şişeleri fırlattı.

Eğitimde tartışmalara neden olan “4+4+4” sisteminin görüşüldüğü TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ‘nda büyük bir kavga yaşandı.

AK Parti ‘li 100-150 milletvekili bu sabah kahvaltıda bir araya geldi. Yapılan görüşmelerin ardından yaklaşık 100 milletvekili, saat 15.00 ‘teki görüşme öncesinde hep birlikte salona gitti.

AK Parti vekiller komisyon toplantısı başlamadan tüm sandalyelere oturdu. Muhalefet milletvekillerine yer kalmadı.

Muhalefet partisi milletvekillerinin komisyon salonuna gelmesi üzerine AK Parti’li yaklaşık 20 milletvekili, kürsü önünde barikat kurdu. AK Partililer, CHP’li milletvekillerinin kürsüye yaklaşmasını engellemek için çaba sarfetti.

CHP’li milletvekilleri, komisyona üye olan 9 AK Parti’li dışındaki milletvekillerinin oturmasına kendilerine yer kalmadığı gerekçesiyle karşı çıktı.

AK Parti’li milletvekilleri, CHP’lileri salon dışına çıkarmaya çalıştı. Bu sırada aralarında CHP’li Nur Serter’in de bulunduğu bazı kadın milletvekilleri ezilme tehlikesi geçirdi.

Bu arada, itişmeler sırasında bir sandalyenin kırıldığı görüldü.

JET HIZIYLA KABUL EDİLDİ
Tartışma sırasında gürültüden hiçbir ses duyulmazken, Komisyon Başkanı Nabi Avcı maddeleri hızlı hızlı okudu. Söz alınmadan maddeler art arda onaylandı.

Günlerdir tartışmalar arasında 6 madde geçerken, kalan 20 ‘den fazla madde 30 dakikada jet hızıyla kabul edildi.

BAZI VEKİLLER YARALANDI
Bu duruma tepki gösteren CHP ‘li milletvekilleri “Kahrolsun faşizm” diye sloganlar attı.

AK Parti milletvekilleri ile CHP ve MHP milletvekilleri arasında yumruklaşma yaşandı. Bazı milletvekilleri, kürsüye elinde bulunan su şişelerini fırlattı.

Kendilerine söz verilmeyen CHP ‘liler salonu terk etti.

Arbede sırasında bazı CHP milletvekilinin yaralandığı öğrenildi. Olaylar sırasında görevlerini yapmaya çalışan basın mensupları da arbededen nasibini aldı. Yaralanan bir kameraman hastaneye kaldırıldı.

AK PARTİ’LİLERDEN KUTLAMA
Komisyonda yaşanan bu kavga arasında ‘4+4+4 ‘düzenlemesinin tüm maddelerinin geçtiği açıklandı.

Muhalefetin salonu terketmeye başlamasının ardından AK Parti’li milletvekilleri birbirlerini kutladı

Bu haber 29 Mart 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.