Bebek Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır, Bebek Doğum Tarihini hesaplama


Bebek Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır, Bebek Doğum Tarihini hesaplama

Gebelik Haftası Hesaplama ve Beklenen Doğum Tarihi Hesaplama Anne adaylarının merak ettiği çok önemli bir konu burada dikkat edilmesi gereken şey, Doğum tarihleri hesap edilirken, bir ay’ı 28 gün olarak kabul etmektir.

Buna göre, normal gelişmesini sürdüren bir cenin ana rahminde 280 gün kalır. Embriyoloji uzmanları bu müddetin iki gün oynamasını normal kabul etmektedir.

Doğum tarihinin doğru olarak hesap edilebilmesi için, son adet kanamasının ilk günün bilinmesi gerekmektedir.

Çocuk sahibi olmaya karar veren bir kadının, mutlaka adet kanamasının ilk gününün tarihini kaydetmesi lâzımdır.

Bebeğin beklenen doğum tarihi hesaplanırken son reglin ilk günü dikkate alınır. Bu güne 280 gün eklenerek yaklaşık doğum tarihi bulunur. Ya da daha kolay bir hesaplama için son reglin ilk gününe 7 gün eklenip 3 ay geriye gidilebilir. Eğer son reglin ilk günü kesin olarak hatırlanmıyorsa, doktor tarafından ultrasonla gebelik kesesi ya da embriyo büyüklüğü ölçülerek yaklaşık doğum tarihi hesaplanabilir.

Diyelim ki 10 mayıs kanamanız başladı ve normal zamanında sona erdi. Bunu takip eden aylarda artık adet görmediniz..10 Mayısa 7 gün ekliyorsunuz.17 Mayıs. 17mayısı esas alarak 3 Ay geriye gidiyorsunuz.Bulacağınız tarih 17 Şubattır. Hesap tamamdır. Bir iki gün farkla, muhtemel bebeğinizin doğum tarihi 17 Şubattır.

Bu haber 30 Nisan 2013 tarihinde tarafından HAKKINDA BİLGİLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.