Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye barış planının uygulanması için kısmi son tarih olarak 10 Nisan’ı belirledi


Esad’a 10 Nisan’a Kadar mühlet
Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye barış planının uygulanması için kısmi son tarih olarak 10 Nisan’ı belirledi

Bu tarihin Esad yönetimince de kabul edildiği belirtildi.

Özel Temsilci Annan, bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne Suriye’deki çatışmaların sona erdirilmesi amacıyla hazırladığı planla ilgili gelişmeler konusundaki raporunu sundu.

Reuters’a konuşan ancak adının açıklanmasını istemeyen bir diplomat Annan’ın raporunda, Suriye’de ateşkesin uygulanması konusunda henüz bir ilerleme kaydedilmediğini belirttiğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’nden, Suriye barış planının uygulanması için kısmi son tarih olarak 10 Nisan’ın desteklenmesini isteyen Annan, bu tarihin Esad yönetimi tarafından da kabul edildiğini ifade etti.

Kaynak ayrıca, Annan’ın Güvenlik Konseyi’nden ateşkes izleme misyonuyla ilgili bir planı da değerlendirmeye başlamasını talep ettiğini aktardı.

ANNAN’IN ALTI MADDELİK PLANI
Annan’ın altı maddelik planının maddeleri şöyle:

- Suriye yönetimi, ‘halkın meşru istek ve kaygılarına yanıt vermek için başlatılacak olan ve Suriyelilerin liderlik edeceği kapsamlı siyasi süreç ‘ için Annan’la işbirliği içinde çalışmayı taahhüt etmektedir.

- Suriye, çatışmaları durdurmayı ve insanların yaşadığı bölgelerde görülen askeri hareketliliği ve ağır silahların kullanılmasını derhal durduracağını taahhüt eder. Bu adımlar atılırken Suriye, şiddeti sonlandırmak için BM gözetimi altında Annan’la birlikte çalışacaktır. Annan, muhalefetten de bütün çatışmaların sona erdirilmesi için benzer taahhütler beklemektedir.

- Suriye insani yardımın iletilmesi ve yaralıların tahliye edilmesi için günlük iki saatlik ‘insani duraklama ‘yı kabul etmekte ve uygulamaktadır.

- Suriye ‘rastgele tutuklanan kişilerin serbest bırakılma hızını ve kapsamını ‘ ve bu kişilerin tutulduğu yerlerin bir listesini sunmayı taahhüt etmektedir.

- Suriye ülke genelinde gazeteciler için hareket özgürlüğünü sağlamayı ve ‘ayrımcı olmayan bir vize politikası uygulamayı ‘ taahhüt etmektedir.

- Suriye ‘yasalarca garantilenen çerçevede toplanma özgürlüğü ve barışçıl gösteri yapma hakkına saygı duyacağını ‘ taahhüt etmektedir.

Bu haber 2 Nisan 2012 tarihinde tarafından GÜNCEL HABERLER kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.