Sağlıklı Ağda nasıl yapılır?


Ağda nasıl yapılır?
Ağda ister geniş ister küçük alanlarda istenmeyen tüylerden kurtulmak için etkili bir yöntemdir. Ağda aynı zamanda derinin altındaki kıl köklerinin kaldırılması anlamına gelen bir epilasyon yöntemidir. En etkili geçici epilasyon yöntemlerinden biridir. Birçok ağda türü mevcuttur. En etkili ağda tekniklerinden biri genellikle salonlarda yapılan ılık ağdadır. Temel olarak ılık ağda aşağıdaki şekilde yapılır:

Bir ısıtıcı ile ağdayı eriyene kadar ısıtın.
Küçük ahşap bir spatula yardımı ile ağdayı cildinize uygulayın.
Ağda üzerine bez şerit yerleştirin ve soğumasını bekleyin.
Ağda soğuyup hafifçe katılaştığında, ağdayı tüylerin büyüme yönünün tersine doğru çekip alın.
Şeridi alır almaz, rahatsızlığı en aza indirmek için elinizle bu alana hafifçe bastırın. Ağda yaptığınız alan birkaç saat boyunca kırmızı ve hassas olacaktır.

Doğru biçimde ağda yapmak için bazı ipuçları:
Ağda en iyi depilasyon yöntemlerinden biridir çünkü çok sayıda kıl ve tüyü kökünden alır. Ağdadan sonra yaklaşık 2-3 hafta sonra kıllar yeniden büyümeye başlar.

Hemen hemen herkes istenmeyen tüy ve kıllardan dolayı ağda kullanımına uygundur. Bıyık, çene, kaş, bacaklar ve bikini bölgesi gibi birçok küçük ve büyük çaplı bölgelerde kullanılabilir.

Tüylerin ağdaya tutunabilmeleri için en azından 3mm uzunluğunda olmalıdır. Eğer acemiyseniz soğuk ağda kullanmayı deneyin.

Tek tük veya seyrek bulunan kıl ve tüyleri cımbız ile alın.
Ağda yapacağınız yeri önce hafifçe pudralayın. Bu ağdanın daha sağlam tutmasına yardımcı olur.
Oluşacak ağrı kişiye göre değişir. Ağrı, kişinin kendi ağrı eşiği ile alakalıdır.
Ağda sonrası cildinizde kalan ağda artıklarını hafif bir vücut losyonu ile temizleyin. Eğer ağda sonrası cesaretinizi kaybederseniz, ağdanın izlerini yok etme konusunda losyon size yardımcı olacaktır.
Eğer yeterli paraya sahipseniz salonda profesyonel kişilere ağda yaptırabilirsiniz. Evde ağda yaparken yapacağınız hatalar tehlikeli olabilir.

Basliklara geri don Ağda yaparken dikkat edilmesi gerekenler
Ağda yaparken bazı uyarıları dikkate almanız faydanıza olacaktır. Ağda her durumda uygulamayacağı gibi size bazı zararlar da verebilir.

Retinoid (bir tür a vitamini) içeren ilaç kullananların dikkat etmesi gerekir. Bu ilaçlar ile yapılan tedavi durdurulduktan yaklaşık 6 ay – 1 sene sonra ancak ağda yapılmalıdır. Bu ilaçların kullanılması esnasında yapılan ağda, ciltte çatlaklara sebep olabilir ve iz bırakabilir. Retinoid’in kişisel olarak lokal kullanılması durumunda, ağdanın ciltte hasar oluşturmaması ve ağrıya neden olmaması için 3-4 hafta önceden ilaç kullanımı durdurulmalıdır.

Tahriş olan, güneş yanığı bulunan veya çatlak ciltlere ağda uygulanmamalıdır. Aynı seans esnasında aynı bölgeye birden fazla ağda yapmayın.

Ağdanın cildinizi yakacak kadar sıcak olmaması çok önemlidir. Emin olmak için ağdayı bileğinizde test edin.

Ağdanın yanlış uygulanmasından dolayı bazı yan etkiler görülebilir. Bunlar; acı, folikül iltihabı, iz kalması, pigmentasyon artışı, pigmentasyon azalması ve kıl dönmesidir.

Ağdayı aşırı ısıtmaktan kaçınılmalıdır. Aşırı ısıtılması ağdanın kalitesini düşürür ve bu durumda ağda görevini yapamaz hale gelir. Bu durum kılların kopmasını sağlamak yerine kırılmasına sebep olabilir. Aynı zamanda aşırı ısınması ağdanın tutuşma riskini de artırır.

Bu haber 6 Mayıs 2013 tarihinde tarafından SAĞLIK BİLGİLERİ kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.